Yrsa : den glömda drottningen

Sandemo, Margit

| 2008

Flag from sv

15


Yrsa - den glömda drottningen är en roman i bästa Margit Sandemo-stil: en fartfylld och underhållande historia med dokumentära inslag. Den utspelar sig bland gamla nordiska kungasläkter, och handlingen är förlagd till flera historiska platser i det som senare blev Sverige, Danmark och Norge. I denna historia färdas vi såväl över Mälarens vatten som Östersjön och Nordsjön. Huvudpersonen, Drottning Yrsa, är Margit Sandemos egen anmoder. Margit Sandemo är inte bara en av norra Europas mest lästa författare, med över 30 miljoner sålda böcker, utan väcker numera också intresse i mer litterära kretsar: nyligen intervjuades Margit i tv-programmet Babel. Margit Sandemo lanseras just nu stort på engelska när hennes Sagan om Isfolket, "The Legend of the Ice People", kommer ut i Storbritannien. Förlag från elva olika länder har visat intresse för att översätta den berömda romanserien.

Visa mer

Skapa konto för att sätta betyg och recensera böcker

Recensioner

Cecilia Grip

2013-01-30

Betyg

Ja Margit Sandemo har skrivit många historiska böcker om konungar och dess rike och intagande och sådant vad jag har förstått. Bland annat Sagan om Isfolket och Legenden om ljusets rike.

Nu har jag läst denna fristående bok om Yrsa. Riktigt spännande men väldigt seg hela första delen av denna bok tycker jag. Men det är väl att jag inte är van att läsa denna typen av böcker.

Cecilia Grip

2013-01-30

Betyg

Nja sisådär. Kändes seg från början men sträckläste den mot slutet. Det är väl alla konstiga namn karraktärerna har som gör den krångligare än vad den är. Men bra historia och flyt.