Vi p Saltkrkan

Lindgren, Astrid

| 2004

Flag from sv

1037


G ner till Strandvgskajen i Stockholm en sommarmorgon och se om dr ligger en liten vit skrgrdsbt med namnet Saltkrkan I. Om det gr det, s r det bara att g ombord. Prick klockan tio kommer hon att klmta till avgng och backa frn kajen fr nu ska hon ut p sin vanliga frd, den som slutar vid arna ytterst i havsbandet. Dr ligger Saltkrkan, n som har gett henne sitt namn. Och dit kom en dag i juni frra ret en sommargstfamilj. Det var en far och hans fyra barn, Melkerson hette de, stockholmare var de, ingen av dem hade varit p Saltkrkan frut. Drfr var de nu mycket frvntansfulla. Blev deras sommar ljuvligare, hndelserikare och roligare n den skrgrdssommar som tusentals andra stockholmare upplever varje r? Det r svrt att sga. Familjen Melkerson tyckte nog att den var det. Boken ingr i ASTRID LINDGRENS SAMLINGSBIBLIOTEK, en vacker samlarserie...

Visa mer

Skapa konto fr att stta betyg och recensera bcker

Recensioner

Ann S

2023-09-24

Betyg

Nej, jag har inte lst boken 'N'.. men jag har sjlvklart sett serien p tv.
fantastiska rollfigurer , gr rakt in i ❤️
Rekommenderar verkligen tvserien
Som jag ger fem stjrnor av fem mjliga
Boken ser jag fram emot..snart

J

Betyg

Underbar, rolig och fint illustrerad!

Betyg

AC (mamma):
Det har kommit en ny bilderbok om Tjorven och Saltkrkan i skrgrdsidyllen och jag njuter nr jag lser den. Kanske r det de fina illustrationerna, kanske r det texten som gr mig nostalgisk, kanske r det kombinationen.

Det mste vara stort att f illustrera Astrid Lindgrens bcker och jag tycker att Maria Nilsson Thore lyckas med det bra. Jag gillar frgsttningen och jag ser mig sjlv i berttelsen. Det enda jag skulle nska r att Tjoven kunde ftt vara lite rund.

Gustav 11 r:
Det r mycket text i boken fr att vara en bilderbok. Jag tror inte att man orkar lyssna nr man bara r tre r men det finns mnga fina saker att titta p p illustrationerna. Illustrationerna r fina och det r roligt att lsa om Tjorven, Stina och Pelle.

Philip 8 r:
Jag gillar Saltkrkan. Barnen r lite busiga och de verkar alltid ha ledigt. Sknt. Jag lngtar efter sommarlovet nu. Bilderna r fina. Det r roligt nr barnen ska baka. Jag skulle inte lsa boken sjlv. Det r s mycket text.

Betyg

Vi lskade att lsa denna bok och hoppas att det kommer fler om roliga Tjorven och hennes gng.
Detta r ett kapitel som r taget ur Saltkrkan. Det handlar om nr Pelle fr ett husdjur.

Det r svrt att ge ut en bok frn en avliden frfattare men jag tror att Astrid ler nr hon ser denna bok. Fin berttelse och fantastiska illustrationer.

Vi har lnat om den mnga gnger p bibblan.

Gullis lstips

2019-06-27

Betyg

Denna mysiga bilderbok r i ett strre format s att de hrliga skrgrdsbilderna med rtta Saltkrkan-knslan verkligen fr plats. Tillsammans med de fantastiskt detaljrika naturbilderna finns en berttelse som smlter in i bilden, dock r det vldigt kompakt och mycket text.

Det jag tycker r extra bra r nr klassiska kapitelbcker blir omgjorda till bilderbcker med massa illustrationer s att berttelsen blir mer tillgnglig till en bredare publik och framfrallt t den yngre ldern.

Ett litet djur t Pelle r ett charmigt skrgrdsventyr bland kobbar och skr.

Betyg

Nu har Saltkrkan kommit som bilderbok med nya illustrationer av den tidigare kapitelboken. Detta r en bok av vldigt hg kvalit som charmat alla hr hemma, till och med mormor som var p besk.
Berttelsen r otroligt vlskriven. Stilen i Nilsson Thores illustrationer knner vi igen, precis som tidigare r de vlarbetade och detaljrika p ett stt som fngar barnet. Boken innehller mycket text men d illustrationerna innehller s mycket att upptcka s hlls intresse och fokus uppe ven lngre ner i ldrarna.

I berttelsen fr vi flja hur Tjorven och Pelle ger sig ut p ventyr tillsammans med Tjorvens hund Btsman.
Pelle r s otroligt avundsjuk, allt han nskar r att ocks f ett eget husdjur. Men r det inte s att en p grannn sljer kaniner? Lyckan r total nr Pelle ntligen fr sin Jocke. Men hemfrden blir dramatisk..

Boken r som sagt en ljuvlig litterr upplevelse fr svl stora som sm.
Enda kritiken vi har mot boken r att vid ett tillflle haltar berttelsen som bilderbok enligt oss. Nr Pelle dpt sin nya kanin s ropar Tjorven som d spelar Robinson p sin Fredag (allts Pelle). Vid detta tillflle i boken tappade vra barn och mormor spret d de glmt av den tidigare nmnda detaljen kring Robinson Cruse. Tidigare i berttelsen s passeras det snabbt och det blir drfr otydligt nr det pltsligt tycker upp enskilt igen. Men d detta r en bok som tl mnga genomlsningar s tror jag det snart klarnar fr barnen. Utver detta r boken helt fantastisk och verkligen vrd toppbetyg.

Jag tycker det r vldigt fint nr kapitelbcker fr illustrationer fr att bli till bilderbcker s att de blir tillgngliggjorda fr en bredare publik. Stort berm till Maria Nilsson Thore som verkligen lyckats med sitt uppdrag med att illustrera frsta bilderboken med Saltkrkan.

A

Agnes

2019-04-01

Betyg

En av mina favoriter av Astrid Lindgren.

L

Lilian Lidforss

2015-05-08

Betyg

Otroligt bra barnbok! Men det ska vara orginialtrycket!/Lilian

Cecilia Lt

2011-06-11

Betyg

Bsta sommaridyllen ngonsin. :)

M

M W

2009-12-01

Betyg

Kommentera...

Karin .

2009-06-18

Betyg

Svensk sommar!