Vårjakt i Rosengädda

Hamberg, Emma

| 2015

Flag from sv

226


Tessan har allt ett eget barn, en egen restaurang, flera pappor till barnet samt en rik godsägare som tindrar förälskat åt hennes håll. Hon klagar verkligen inte tvärtom. Men att driva egen restaurang är inte hållbart om man ska stå för både maten, driften, disken, hålla ordning på den torftiga ekonomin och däremellan försöka vara en skön mamma. Tessan önskar att hon hade hjälp. Helst av någon som inte vill ha betalt. En dag dyker just två sådana människor upp. Varför de plötsligt befinner sig i Rosengädda är något som Tessan inte förstår. Men när det klarnar vänder det upp och ner på både Tessan och hela byn.

Visa mer

Skapa konto för att sätta betyg och recensera böcker

Recensioner

U

Ulrika Larsson

2023-03-10

Betyg

Bästa i serien även om vissa grejer är lite överdrivna. Älskar Emmas sätt att skriva, så medryckande och humoristiskt. Roligt att följa karaktärerna i Rosengädda, här med några nya ansikten.

T

Therese

2021-06-26

Betyg

Humoristisk, men med svärta. Lika fantastisk som de två första böckerna i Rosengäddaserien.

Elisabeth Svensson

2021-04-12

Betyg

Mmmm livet blir inte alltid som man tänkt sig

M

Maria B

2020-07-28

Betyg

Denna uppföljare är lika bra som de första om Rosengädda. Feelgod när det är som bäst!

Jan Banan

2020-07-26

Betyg

Härliga karaktärer och en skön stämning, även om denna del i serien är åt det dystrare hållet. Inte lika bra som de första två böckerna.

K

Kristin Gezelius

2019-07-31

Betyg

En riktig mysbok fast med lite ångest

M

Madeleine Witt

2019-07-18

Betyg

Feelgood!!

F

Frida

2019-02-21

Betyg

Fortsätter att stormtrivs i omgivningarna på Kinnekulle och i dessa märkliga människors liv. Hamberg får mig att vilja fly vardagen in i hennes drömvärld.

jenny lorefors

2018-05-07

Betyg

Mysläsning

A

Anna Wallén

2018-04-13

Betyg

Varm och humoristisk bok med härligt persongalleri.

Hanna Björklund

2018-03-24

Betyg

Mysig och lättläst! Man blir glad!

A

Ann-Sofi Eklöv

2018-03-20

Betyg

Feelgood bok

S

Sofie Åberg

2016-12-19

Betyg

lika bra som de tidigare. nu hoppas jag det kommer ytterligare en bok

E

Ellinor Karlberg

2016-03-19

Betyg

Love it!

E

Emelie Lindgren

2016-02-02

Betyg

En härlig bok precis som de två innan. Rekommenderas!

Maria Olofsson

2016-01-18

Betyg

Ååååh, vilken underbar bok! ÄNNU bättre än föregångarna! Emma skriver fantastiskt bra med en härlig blandning av humor, värme, allvar och glädje. Denna bok fick mig att känna väldigt mycket. Ett starkt budskap i den är att man ska njuta av livet medan man lever, känna efter vad man mår bra av och göra det man verkligen vill! Du lever här och nu, se till att ta vara på livet och njut! En underbar bok! Känns som avslutande, men jag hoppas ändå att det kanske nån gång kommer en till...

Jenny Rolfsdotter

2016-01-13

Betyg

Småmysig. Rekommenderas!

T

Therése Lönneberg

2015-07-26

Betyg

Älskar Emma Hambergs böcker. Den här vill jag inte släppa fastän jag läst klart den. Mitt Kinne-Kulle görs rättvisa.

Anneli Johansson

2015-06-12

Betyg

Älskade att läsa även denna bok om Rosengädda. Snälla Emma fortsätt på bok 4.....

P

Pernilla Engström

2015-06-12

Betyg

Tröttnar inte. Trasans mamma dyker upp i Rosengädda. Hon vill vara hos Tessan och barnbarnet Marta. Roligt bok härlig sommarläsning.

Britt-Marie Kullin

2015-04-29

Betyg

?Vårjakt i Rosengädda? är den tredje fristående boken i serien om Tessan och dom andra i Rosengädda.

Den första boken heter ?Rosengädda, nästa!?, och den andra boken heter ?Larma, släcka, rädda i Rosengädda?.

Jag tyckte mycket om dom två första böckerna, och jag tyckte lika mycket, om inte ännu lite mer, den här tredje boken.

Böckerna är lite som en blandning av feelgood, roman, och chick lit. Och Emma Hamberg skriver lite ?naivt och barnsligt? på något sätt, men då menar jag inte alls på något negativt sätt. Jag har ju läst några ungdomsböcker av henne också, och dom här böckerna känns nästan lite ibland som om dom är ungdomsböcker.

Men böckerna är också härligt charmiga, med sköna karaktärer som man gärna vill läsa mer om. Lättlästa är dom också.

Den här boken var också väldigt rörande och gripande, och tårarna rann på mig i slutet av boken.

Rekommenderar absolut boken, men läs helst serien från början.