
Täällä Pohjantähden alla romaani on kokonaisuudessaan kolmiosainen.
Visa mer
Recensioner
2012-11-20
Betyg
Voj,voj om det fanns 4,8 skulle det bli betyget. Översättningen kunde kanske vara något bättre. Men denna första bok i Linnas trilogi är episk om en svunnen värld med skriande orättvisor men framtidstro och svårigheterna med politik och kärlek.
2011-10-10
Betyg
Vilken fantastisk berättare. En verklig klassiker! På ett fantastiskt sätt skildrar Linna torparfamiljen slit vedermödor och de svek de utsätts för. Samtidigt en inblick i Finnlands historiska utveckling i slutet av 1800-talet och början av 1900-talet. Ganska mycket dialekt vilket gör att åtminstonde jag fick dra ner på lästempot men det var det väl värt. Läs den!!
Betyg
En gripande roman som väl beskriver det hårda livet för finska torparbönder i början av seklet. Frihet är bara för de bemedlade. De fattiga torparbönderna sliter hårt för att försöka trygga framtiden för sina familjer. Trots att de betalar ett högt pris med utslitna kroppar gäckar tryggheten dem hela tiden.