
By the bestselling, prize-winning author of When God was a Rabbit and Tin Man, Still Life is a beautiful, big-hearted, richly tapestried story of people brought together by love, war, art, flood... and the ghost of E.M. Forster.
Visa mer
Recensioner
Betyg
Det tog sin lilla tid att komma in i handlingen men allteftersom jag läste blev boken bara bättre och bättre.
Boken utspelar sig mestadels i Florens i Italien men även en pub i London finns med i handlingen.
Handlingen börjar i Italien under slutet på andra världskriget där en menig engelsk soldat Ulysses och hans befäl träffar en äldre engelsk dam Evelyn, som befinner sig i Italien för att rädda konstverk undan förstörelse under kriget.
I Florens räddar Ulysses en man från att ta livet av sig. Denna händelse kommer att påverka hela livet för honom längre fram i handlingen.
Det handlar om ett antal udda personligheter som jobbar och besöket en pub i London, om en blå papegoja, om den snygga sångerskan Peg som är alla mäns dröm och hennes lilla dotter, det handlar om vin, mat och konst men framförallt om kärlek och vänskap.
En helt underbar berättelse om vad som är viktigt i livet.