
Efter tjugofem års äktenskap avslöjar Carolines man en hemlighet som förändrar livet för dem båda. Förvirrad och nedbruten behöver hon komma bort och lånar ett hus i fritidshusområdet Boklyckan. I grannhuset finns två busiga labradorer och Caroline erbjuder sig att rasta dem. Hon tänker att promenader i den praktfulla höstskogen kommer göra gott för hennes sargade själ.Hur går man vidare när ens liv och allt man trodde var sant har slagits i spillror? Sanningar och skogspromenader är en varm och humoristisk berättelse om att göra upp med det förflutna och finna sig själv. Det är del 2 i den digitala feelgoodserien Boklyckan om det lilla fritidshusområdet med samma namn.
Visa mer
Recensioner
Betyg
Det här är den andra delen i Annas feelgood serie om människorna runt fritidshusområdet Boklyckan.
Jag gillar de här böckerna om Boklyckan och karaktärerna där. Det är charmigt och vänligt och lyssnandet går fort. Jag dras med in i handlingen och känner med huvudkaraktären som får sitt liv förändrat av en stor hemlighet.
Anna berättar sin historia med värme och jag vill inte att boken ska ta slut. Det är en fin, romantisk och rolig berättelse med både hjärta och smärta om att finna en ny väg och hitta sig själv på nytt.
Anna skriver levande och det är lätt att se både miljöer och karaktärer framför sig. Längtar redan tillbaka!