När Merry hör sina föräldrar bråka bestämmer hon sig för att resa iväg. Hon vill inte stanna kvar där människor inte kan hålla sams. Hon tar med sig den blå elefanten, sin docka och roboten. Tillsammans ger sig vännerna ut på en spännande resa i ett grönskande landskap. Det är sommar och världen är vacker, men någonstans i fjärran hör de ett otäckt ljud. Och det kommer närmare. Merry och hennes vänner kommer snart att önska att de vore hemma igen. Resan långt bort är en bilderbok för barn 3-6 år.
Visa mer
Recensioner
@barnboksfamiljen på instagram
2018-03-24
Betyg 
Boken handlar om Merry som bestämmer sig för att ge sig ut på en resa med sina gosedjur efter ännu ett bråk mellan föräldrarna
Fin bilderbok av typen med rätt mycket text skriven av Sanna Juhlin, rik på illustrationer som gör boken ännu bättre. Fint att boken är skriven utifrån ett barns perspektiv, som också synliggör hur läskigt och jobbigt det kan vara nära föräldrar bråkar - trots att det är i rummet bredvid. Många föräldrar tänker nog att barnen inte märker och inte far illa - trots att dom oftast faktiskt märker/vaknar i sina sängar osv och då blir lämnade ensamma i att bearbeta den obehagliga och jobbiga situationen. Bra att det lyfts i boken!
Sen under boken händer såklart flera andra inslag - en bra bok! Absolut värd att lånas på biblioteket!
