Tidlös saga av Elsa Beskow om Putte och de äventyr han upplevde när han skulle ut i skogen och plocka bär.
Elsa Beskow (1874-1953) är en av Sveriges mest kända bilderboksskapare. I generation efter generation har hon fängslat barn med sina varma, trygga, roliga, spännande och vackra böcker som finns utgivna på 14 språk världen över.
Visa mer
Skapa konto för att sätta betyg och recensera böcker
Läste boken om och om och om igen för barnen, barn älskar ju upprepning i vissa åldrar, nu i barnens vuxna ålder är skogen en naturlig rekreationsplats för dem.. Samband?
Ljuvlig, dock otidsenliga, bilder. Fascinerande att tänka på hur det skulle se ut om det fanns människor som var så mycket mindre. Inget jag läser i barngruppen på förskolan, dock. Bilderna skulle fungera att titta på tillsammans.