Prowadz swoj plug przez kosci umarlych

Tokarczuk, Olga

| 2009


154


Visa mer

Skapa konto fr att stta betyg och recensera bcker

Recensioner

I

Isabella Lindegrd

2022-07-07

Betyg

3,5/5
Tnkvrd och annorlunda. Det hnder en hel del men tempot r nd ganska lungt. verraskande slut.

M

Mats Sigfridsson

2020-10-06

Betyg

Tnkvrt och annorlunda. Vad r rtt och fel och vem bestmmer vad som r rtt och fel. Filosofisk diskussion p hg niv med hrligt sprk.

T

Therese

2020-06-15

Betyg

Vlskriven och annorlunda. Poetisk och samtidigt rak. Tempot i boken knns lugnt trots att det hnder massor. Jag tycker ibland synd om huvudpersonen samtidigt som jag hejar p henne. Det finns ven en speciell stmning ver boken som jag inte riktigt kan stta fingret p, men jag gillar den.

Cindy Kempe

2020-02-15

Betyg

Mycket tankevckande bok som inspirerar till ifrgasttande och analyserande av olika mnen. Jag gillar de sm bihistorierna och huvudkaraktrens sidospr i tankarna. Hon r en riktigt hftig gammal dam som agerar p sin tro, och som ocks fr en att ifrgastta rtt och fel. Man fr fundera mycket ver makt, rttvisa och vems perspektiv som rder.

Kristina Carlsson

2020-02-11

Betyg

En bok helt i min smak. En fantastisk historia som utspelar sig i sydvstra Polen, precis vid grnsen till Tjeckien. Huvudpersonen r en ldre lite speciell kvinna som undervisar i engelska och r en sann djurvn. Hon har ngra f vnner, vnner som sedan visar sig vara verkligt sanna vnner. Naturbeskrivningarna r fantastiska och i denna skogsidyll sker det ena mordet efter det andra. Ls och njut! Fyra plus i betyg av mig.

E

emmakicki

2020-01-17

Betyg

Den tog sig mot slutet men emellant var den ganska seg, jag tror inte jag uppskattar den hr typen av litteratur nog mycket fr att vara riktigt rtt mlgrupp. Men absolut lsvrd!

Marianne Skoglund

2019-12-30

Betyg

Det r berttandet snarare n berttelsen i sig som r denna boks storhet. Gunilla Abrahamssons inlsning r lysande.

Henrik Johansson

2019-12-25

Betyg

Alldeles lysande om att leva p grnsen mellan genialitet och vansinne. I den kontexten blir slutet alldeles sjlvklart.

Solveig Andersson

2019-12-16

Betyg

talbok, storytel
En sdan underbar skrna. Tokarczuks prosa r enastende och den udda fgeln Janina r underbart gestaltad. Ls den!

Blommiga Barbro

2019-10-21

Betyg

Jag hade verkligen extremt lga frvntningar nr jag brjade lyssna p denna bok. Jag hade lagt mrke till den redan fr flera r sedan men aldrig kommit mig fr att lsa den. Nu nr Olga Tokarczuk fick nobelpriset i litteratur s sg jag hur man ltit lgga upp radiofljetongen som sndes fr ett antal r sedan, laddade ner den och brjade lyssna. Jag brukar aldrig tilltalas av nobelpristagare i litteratur, men helt otroligt nog s fastnade jag fr denna mycket udda sagoliknande deckare med den mycket charmiga enstringen Janina som lskar djur och fr djurens talan- i huvudrollen. Mnniskor r hon inte lika frtjust i. Efter ngra avsnitt s hade jag otroligt svrt att lgga den hr boken ifrn mig. Sprket, karaktrerna, kulturen r verkligen frtrffligt. Fr att inte glmma bort humorn, den hr r faktiskt riktigt humoristisk till och frn. Jag tyckte verkligen att den hr udda romanen var suvern, den steuropeiska musiken som spelades slutet av varje avsnitt p fljetongen passade perfekt och upplsaren, Gunilla Abrahamsson lste suvernt. Min frsta nobelpristagare som jag faktiskt tyckte om. Jag lser mer n grna fler bcker av polska Olga Tokarczuk och kan dessutom varmt rekommendera den hr romanen som ju faktiskt ocks r ngot av en udda och humoristisk deckare.
Toppbetyg!

Lars B.

2018-08-10

Betyg

Efter tv lsta bcker mste jag nog utse Olga Tokarczuk till en av mina absoluta favoritfrfattare. Nobelpriset br vara inom rckhll.

C

Christian Rydberg

2014-04-21

M

Merja A

2012-10-29

Betyg

Vilken underbar bok! Lyssnade till den som radiofljetong och den var s otroligt bra att jag mot slutet lyssnade 3-4 avsnitt t gngen. Frfattaren lyckas med humorns hjlp beskriva kampen mellan huvudpersonen Janina och ett gng jgare i en liten by i Polen. Vldigt fina personskildringar och mycket handlar om djur och natur.

Josefine Ejebjrk

2012-10-14

Betyg

En femma var det berknat frn Boktipset. Nja, det tyckte jag lngt ifrn att de var. Boken var underhllande ibland men historien hll sig inte jmn genom boken.

Lotta Berling

2012-07-07

Betyg

En bok med en egen ton och srprglade karaktrer i dslig polsk landsbygd. Skn, men svr att kommentera.

Ulla Englund

2012-05-06

Betyg

Omjlig att klassificera, inte r vill jag kalla boken en deckare i alla fall. Jag mste snarast lsa ngot mer av Olga T.

Annika Olsson

2012-04-16

Betyg

Janina skulle man nog kunna kalla ett orginal. Bor fr sjlv och vrnar om djuren. Inte s ltt alla gnger. Hon hller ocks p med astrologi och funderar mycket, mnga kloka tankar. Hon r en person som jag tyckte var underbart att lra knna.

Lena Floser

2011-10-07

Betyg

Intelligent, vlskrivet och roligt.

Gun Petersson

2011-03-28

Betyg

Absurd roman om mord p den gudsfrgtna polska landsbygden. Inte lik ngon annan deckare. Rolig lsning, berttarens tankar och sikter r frvirrande men vl vrda att stta sig in i.