I resväskan låg en pojke. En naken, ljushårig pojke, liten och mager, knappast mer än tre år gammal ? Hans ögon var slutna, och hans hud lyste blekvit i skenet från lysrören. Det var först när hon såg hans läppar skiljas åt, helt lätt, som det gick upp för henne att han levde. Nina Borg är sjuksköterska och har svårt att värja sig mot allt det lidande hon möter i sitt arbete med flyktingar för Röda Korset. När en väninna oväntat hör av sig och ber om hjälp att hämta en väska på Köpenhamns centralstation, finner Nina något hon aldrig kunnat föreställa sig: en liten pojke, naken och neddrogad ? men lyckligtvis vid liv. Hon bestämmer sig för att på egen hand ta reda på vem pojken är och varifrån han kommer. Det visar sig vara ett livsfarligt beslut, som sätter hela hennes tillvaro på spel. Pojken i resväskan är en prisbelönt kriminalroman i högt tempo som utspelar sig i...
Visa mer
Recensioner
2017-12-25
Betyg
Bättre än väntat. Skriven i ett högt tempo men ändå någonstans trovärdig. Ett aktuellt ämne som tyvärr sker varje dag. Stark 2:a
2014-03-03
Betyg
Tidigare har jag läst Lene Kaaberböls "Skämmerskans dotter", en medeltidsberättelse för ungdomar som var så spännande att jag var tvungen att läsa hela serien. Kan hon skriva lika spännande för vuxna? tänker jag och börjar läsa "Pojken i resväskan" (medförfattare Agnete Friis). Och jag är fast, från första sidan är boken oavbrutet fängslande.
En väninna har bönfallit Nina att hämta en resväska åt henne. Väskan finns i en låst förvaringsbox på Köpenhamns central. Hon hämtar väskan och öppnar den på bilparkeringen. I väskan finns en nedsövd pojke. Vem är han och var kommer han ifrån? Varför har han smugglats in i Danmark? Nina vill av olika skäl inte kontakta polisen utan försöker ta reda på sanningen själv. Samtidigt jagas hon av kriminella som skulle tjänat pengar på pojken, om inte smugglingen gått snett.
I ett högt tempo, där berättarperspektivet hela tiden växlar, skildras en brutal och hänsynslös värld där många far illa. Som läsare förstår jag successivt vad som orsakat den händelsekedja som slutar i katastrof, och jag sugs verkligen med i denna berättelse.
Om man, liksom jag, har tröttnat på polisromaner à la Wallander där halva boken är seg dialog när man går igenom spaningsläget, så rekommenderas "Pojken i resväskan". En bladvändare både för att man vill se hur det går och för att förstå vad som har hänt.
2013-05-01
Betyg
Den var väl OK, men inte mer. Inte så värst spännande, och jag tyckte huvudpersonen Nina mest var konstig och irrationell. En ganska osannolik intrig dessutom.
2013-04-08
Betyg
Intressant,, tänkvärd, belyser flera såväl mänskliga-, som samhällsproblem samtidigt som den är väldigt spännande.
2013-04-06
Betyg
Boken var välskriven spännande och bra men jag hade nog förväntat mig något mer av den. Mycket läsvärd.
2013-04-04
Betyg
Trodde den skulle vara bättre, uppskriven som den är. Danmarks Sti
g Larsson. Jag ger författare en chans till, när nästa bok kommer.
Betyg
Första boken om sjuksköterskan Nina Borg, hoppas det blir fler. I början är det mycket personer att hålla reda på och man fattar knappt hur allt hänger ihop. Men självklart knyts alltihop på slutet. Jag tycker det var bra tempo och det var väldigt spännande, och kändes lite annorlunda mot alla polisdeckare. Välskriven och genomtänkt och jag hoppas bok två kommer på svenska snart
Betyg
Det här var en mycket, mycket bra dansk kriminalroman. Det är första boken i en serie om sjuksköterskan Nina Borg, och den enda som är översatt till svenska än så länge. Jag hoppas verkligen att alla böcker i serien blir översatta, för jag vill verkligen fortsätta att läsa fler böcker av författarna.
Boken var välskriven, lättläst, och mycket spännande. Och jag kan verkligen rekommendera den.
( Läs gärna alla mina bokrecensioner i min blogg, Bims Blogg - http://bimsblogg.wordpress.com/category/bokrecensioner/ )