Tidlös saga av Elsa Beskow om Pelle som får nya fina kläder av fårens ull. Tillsammans med Pelle får läsaren följa med från det att ullen klipps av fåren till det att mamma sytt klart hans nya kostym.
Elsa Beskow (1874-1953) är en av Sveriges mest kända bilderboksskapare. I generation efter generation har hon fängslat barn med sina varma, trygga, roliga, spännande och vackra böcker som finns utgivna på 14 språk världen över.
Visa mer
Skapa konto för att sätta betyg och recensera böcker
Denna bok passar till ålder 3-6år
Här så tyckte Nova att detta var en fin & mysig liten barnbok som hon fick lyssna på som ljudbok.
Av henne så får den
4 av 5st❤️
Denna bok passar till ålder 3-6år
Här så tyckte Nova att detta var en fin & mysig liten barnbok som hon fick lyssna på som ljudbok.
Av henne så får den
4 av 5st❤️
Läste boken om och om och om igen för barnen, barn älskar ju upprepning i vissa åldrar, nu i barnens vuxna ålder är skogen en naturlig rekreationsplats för dem.. Samband?
Ljuvlig, dock otidsenliga, bilder. Fascinerande att tänka på hur det skulle se ut om det fanns människor som var så mycket mindre. Inget jag läser i barngruppen på förskolan, dock. Bilderna skulle fungera att titta på tillsammans.