En intressant nytolkning av flanörromanen . Boken saknar linjär handling, istället vi följer berättarjaget Julius genom utvalda lösryckta tankar och möten i New York och Bryssel samt minnen från uppväxten i Nigeria. Bokens delvis fragmentariska struktur förser aldrig läsaren med tydliga svar eller färdiga budskap samtidigt som berättelsen tvingar läsaren att omvärdera sin syn på berättarpositionen som konstruktion i allmänhet och flanörpositionen i synnerhet.
Den är mästerlig sina delar. Ett flöde av tankar och vardagligheter som inte känns vare sig spretigt eller sökt. Tar utan åthävor upp frågor kring kolonialism, invandring, etnicitet, tillhörighet. Men den sackar av mot slutet och det blir en fyra.
En välskriven och bra översatt bok som jag tveklöst givit en 4:a av den anledningen. Handlingen är dock lite osammanhängande och det är för mig oklart vad författaren vill förmedla så jag ger en stark 3:a.