Om uträkning av omfång 5

Balle, Solvej

| 2024

Flag from sv

80


?Det är Solvej Balles stora bedrift, att hon får mig att vilja fortsätta flyta med framåt.Trots att tiden står stilla.?Anna Tullberg, SR KulturnyttTara Selter är fast i den artonde november, i en dag som upprepar sig. Hon har varit fast i tiden i 4541 dagar nu. Tara har besökt sin man Thomas i Clairon-sous-Bois, medan hennes vänner, som även de är fast i den artonde november, har övergivit huset i Bremen där de har bott. Huset har blivit för litet och maten och veden är på väg att ta slut, istället beger de sig mot Val Benoît, ett övergivet universitetsområde i utkanten av Liège.Solvej Balle fortsätter sitt hisnande utforskande av vår plats på jorden: av minne, tid, historia, kärlek, ensamhet och frihet.

Visa mer

Skapa konto för att sätta betyg och recensera böcker

Recensioner

Y

Yvonne Andersson

2025-02-11

Betyg

Annorlunda bok. Fin ton. Och trots ett ganska långsamt tempo med många upprepningar så var den spännande. Slutade med en cliffhanger, måste läsa del 2!

Emelie

2024-08-22

Betyg

Fin ton och ett vackert språk, men tyvärr allt för upprepande och händelselöst för att den ska fånga mig

Kristina Carlsson

2024-07-06

Betyg

Nu läste jag precis ut tvåan. Det var med tveksamhet jag började läsa den, för jag var rädd att den skulle vara lika händelsefattig som ettan, med där bedrog jag mig. Boken slutade t.o.m. med en cliff hanger så nu måste jag ju bara läsa trean!

Maria Jacobsson

2024-06-21

Betyg

Väldigt annorlunda bok! Jättesvårt att sätta betyg på eftersom det egentligen inte händer någonting, eller rättare sagt, det händer samma sak hela tiden, samtidigt som det finns ett driv i berättelsen som gör att man vill läsa vidare. Ungefär som att hoppet aldrig överger huvudpersonen, hoppas man som läsare på något genombrott.
Slutet och insikten om att det finns sex (!) uppföljare till boken kan inte locka mig att läsa nästa bok...

Anders Nilsson

2024-04-08

Betyg

Jag läser vidare med intresse.

Marie Cedereke

2024-01-12

Betyg

Jag hade uppskattat boken mer om den varit i betydligt kortare format - som novell

K

Kerstin Kolm

2024-01-01

Betyg

Om ensamhetens pris
-att veta det andra inte vet
-att minnas det andra inte minns

Och vad är tid?
Vi är alla ensamma innerst inne.
Intressanta teman men formen passar mig inte.

Lars B.

2023-12-28

Betyg

Groundhog Day meets Olga Tokarczuk. Solvej Balle har ett torrt och lite vetenskapligt sätt att beskriva det Tara noterar den 18 november, om och om och om igen. Min tankar går till den polska Nobelpristagaren, och jag älskar det. Det är Groundhog-formen jag inte lyckas omfamna. Den känns för konstruerad och hypotetisk för mig och det som andra verkar se som hypnotiskt och fascinerande finner jag lätt tjatigt och tråkigt. Låter andra läsa tvåan först innan jag lägger tid på den.

Blommiga Barbro

2023-12-26

Betyg

Helskotta så tråkigt!
Ett äkta sömnpiller och jag orkar inte lyssna klart.
Det händer ingenting och så fantastiskt välskriven tycker jag inte heller att den är.
Smaken är som baken, men mig tilltalar den inte alls!
Ett äkta bottennapp!

Henrik Johansson

2023-10-10

Betyg

Välskrivet, surrealistiskt och spännande

Kristina Carlsson

2023-10-05

Betyg

Jag vet inte om den här boken var jättebra eller inte? Vilket betyg är rättvist?
Det här är en bok man verkligen skulle vilja diskutera med andra läsare. Man lämnas med så många frågor och funderingar.
Ibland fick jag samma känsla i kroppen som när jag läste Haushofers roman Väggen.
En sak är säker, jag måste läsa fortsättningen!