Michael Nyqvist är en av Sveriges mest omtyckta och framgångsrika skådespelare. I sitt uppmärksammade Sommarprogram i juli 2007 berättade han om sin bortadoption, om sökandet efter sina biologiska föräldrar och efter sin egen identitet. Nu kommer boken som fördjupar berättelsen.
"En dag var vår blå Saab utbytt mot en guldfärgad Ford Fairlaine av sextiofyra års modell. Den svenska lite sura doften hade bytts ut mot en mera plastig amerikansk. Vi var de enda som hade en amerikanare på gatan. Att sitta i bilen kändes som att vara i en agentfilm. Man kunde skjuta iväg raketer med cigarettändaren och radion såg ut som en polissändare. En dag när jag satt själv bakom ratten och jagade en bov fastnade tutan och det gick inte att få den att tystna. Pappa bar mig, som var livrädd, ut ur bilen och sa att det inte var något som gått sönder. Den sommaren åkte vi iväg i Fairlainen - inte på min längsta,...
Visa mer
Michael Nyqvist är en av Sveriges mest omtyckta och framgångsrika skådespelare. I sitt uppmärksammade Sommarprogram i juli 2007 berättade han om sin bortadoption, om sökandet efter sina biologiska föräldrar och efter sin egen identitet. Nu kommer boken som fördjupar berättelsen.
"En dag var vår blå Saab utbytt mot en guldfärgad Ford Fairlaine av sextiofyra års modell. Den svenska lite sura doften hade bytts ut mot en mera plastig amerikansk. Vi var de enda som hade en amerikanare på gatan. Att sitta i bilen kändes som att vara i en agentfilm. Man kunde skjuta iväg raketer med cigarettändaren och radion såg ut som en polissändare. En dag när jag satt själv bakom ratten och jagade en bov fastnade tutan och det gick inte att få den att tystna. Pappa bar mig, som var livrädd, ut ur bilen och sa att det inte var något som gått sönder. Den sommaren åkte vi iväg i Fairlainen - inte på min längsta, men viktigaste resa - över alperna, söderut.
Sedan den resan var inget mera sig likt. På hösten sålde pappa Forden och köpte en Volvo. Då brydde jag mig inte längre.
Det mesta som jag har sett efter det har varit som ur ögonvrån, det har passerat utan att jag riktigt tittat till.
En dag satte jag mig ner och började skriva.
Jag skrev för att försöka förstå den där luftfärden, när jag sträcks över från en famn till en annan och i den nya famnen får jag ett namn och en adress. En av alla adresser jag sedan sökt i fyrtio år.
Det är nog därför jag har skrivit boken."
Michael Nyqvist
Skapa konto för att sätta betyg och recensera böcker
Lite svår att skapa en helhet när en läser, lite hoppigt och snabba vändningar men till slut kommer en in i det. Dock kommer slutet väldigt snabbt därpå och boken känns ofullständig.
Jag tycker Michael skriver så ärligt på något sätt så det når fram. Dessutom älskar jag Italien. Men ändå är det som att det slutar just där det börjar beröra. Boken känns lite ofullständig, det saknas bitar och plötsligt är den bara avslutad.
Jag tycker väldigt mycket om den "sammanfattande" känslan i boken. Det blir inga "se sig själv i spegeln" sekvenser, utan man får uppleva vardagen utifrån Michaels ögon (den han väljer att visa oss). Korta, träffande liknelser präglar varje stycke. Jag blev verkligen positivt överraskad av att läsa hans bok. Jag skulle verkligen önska att han skrev något mer, just för hans berättartekniks skull.
Intressant historia han har att berätta men den är lite taffligt skriven tycker jag. Bitvis för pladdrig kring saker som inte för handlingen framåt. En 3:a i alla fall för lite småtrevlig läsning.
Hade ganska stora förväntningar på denna bok då även jag är adopterad. Vill veta andras tankar och känslor men denna bok blev en stor besvikelse. Känns som om "författaren" lider av någon form av se mig, hör mig sjukan och ordbajsar om allt möjligt som inte är intressant. Ingen bok att rekomendera alltså.
Jag gillar Nyqvist som skådespelare, så jag såg fram emot att läsa den här biografin för att få reda på lite mer om vem han är som person.
Sättet han skriver på är lite annorlunda, men jag gillar det, även om det vid ett tillfälle gjordes ett tidshopp som kändes lite rörigt.
Michael Nyqvist broderar ut sitt Sommarprogram om att söka sina rötter i denna bok och det känns äkta och nära. Mycket enkelt och rent språk gör att det går snabbt att läsa. En stark trea i betyg.
Lättläst om allvarliga ämnen har en av mina favoritskådespelare skrivit i sin debutroman. Om att känna sig övergiven som barn, sökandet efter sina rötter m.m.
En bok som berör.
en riktigt dålig bok...en handling som i och för sig skulle kunna fängsla men skriven på ett för mig helt ointressant sätt. En riktig JÄSP bok, rekommenderas inte!
Jag tycker om att läsa självbiografiska böcker, speciellt om lite mer kända personer. Denna är okej, man jag gillar inte riktigt sättet den är skriven på. Den är lite för flummig för min smak.
Lyssnade på den och det får nog sägas att det ger en till dimension att höra Michael Nyqvist berätta sin egen självbiografiska bok. Mot slutet av boken blev det ett låång uppehåll och jag hade ju önskat lite mer av "slutet". Men som tidigare kommentar menade så det lätt gripande som levandsöde och spännande att få del av MNs reflektioner kring sitt liv som skådespelare på teater och i film.
Jag är böjd att hålla med i föregående kommentarer om författarskapet MEN..... Eftersom jag själv delar samma "öde" kändes boken väldigt behaglig att läsa. Jag har aldrig förstått varför man aldrig fick tala om att man är adopterad. Det vände - tack och lov - i och med adoptioner från utlandet. Jag har också känt dessa känslor av att vara bortvald, att aldrig riktigt höra till och ensamheten. Kommentarer om att man var mer älskad för att man var just adopterad stämde på något konstigt sätt inte.Nyfikenheten att leta efter sitt biologiska ursprung och att sedan konstatera att man inte höra dit heller. Konstig känsla faktiskt men så verklig. Och när man sedan fick egna barn blev "verkligheten" annorlunda igen.
Känner att jag måste väga upp lite här ... :) Läser man boken inte som ett litterärt verk utan som ett levnadsöde värt att dela med sig av, som alla levnadsöden är, ger den läsaren en hel del.