
After a car crash, writer Paul Sheldon is saved by his number one fan. She brought him home, splinted his mangled legs, and all he had to do in return was write a very special book, one all about her favourite character. Because if he didn't, if he was bad, she would be cross - very cross.
Visa mer
Recensioner
2022-07-06
Betyg
Vet inte om jag hade en dålig dag när jag läste den eller inte, men det här är ett av de fåtal tillfällen jag tycker filmen är bättre än boken. Inte för att det egentligen är något fel på hur den är skriven, möjligen kändes väl kanske karaktärerna lite plattare och endimensionella i boken kanske. Men jag ska också erkänna att det var länge sedan jag läste den nu. 2/5. Miguel
2019-03-08
Betyg
Helt fantastisk! Inget övernaturligt här som brukar vara fallet i Stephen Kings böcker, det gör det hela mycket otäckare. Jag hade svårt att släppa den!
Betyg
Märkligt så oberörd jag blir!
Filmen från 1990 med den alltid lika formidabla Kathy Bates som psykotiska Annie och James Caan som Paul tillhör en av mina favoriter bland thrillerklassiker. Så varför tycker jag då inte om boken? Jag har läst ett flertal av Stephen Kings böcker som även filmatiserats och ofta lyckas han gripa tag om mig, men boken Lida berör mig märkligt nog inte alls. I filmen byggs Annies vansinne upp efterhand, i boken uppfattas hon som en galen sadistliknande karaktär direkt från början, och det gillar inte jag. Inte heller karaktären Paul som känns svagare än i filmversionen- griper tag i mig. Visst är den spännande på sina håll, men karaktärerna berör mig inte. Det hade varit kul om man fått sig berättad från Annies perspektiv. Boken får endast en svag 2:a av mig i betyg. Filmen är konstigt nog betydligt bättre! Se filmen, och hoppa boken!
2016-05-25
Betyg
Wow! Jag trodde aldrig att storyn skulle hålla, men herre jisses, vilken guldklimp! Så spännande och bra!
Betyg
Bra men kanske lite väl rå för min smak. Läs mer: http://ibokhyllan.blogspot.se/2015/05/lida-av-stephen-king.html
2011-05-16
Betyg
Jag tycker också att Kathy Bates var fantastisk, och att filmen är "minst" lika bra som boken. Tycker dock att boken allt vad den led blev bättre och bättre, och när jag vände sista sidan, så kände jag att det på nåt sätt osade klass om romanen.
Betyg
Ett eller två, ett eller två... Det blev bara en etta faktiskt. Jag tyckte att den här var långtråkig så det skrek om det. Det var längesedan jag kände så lite för en roman. Det är inte okej att en bok blir lite intressant först tvåhundra sidor in i boken. Nej, Stephen, jag har tydligen fortfarande svårt för dig.