
The Oscar-winning film about the legendary French queen, directed by Sofia Coppola, is based on this magnificent book by bestselling historian Antonia Fraser.
Visa mer
Recensioner
Betyg
Marie Antoinette har nu fött fyra barn och här lämnar jag Frasers biografi för obestämd tid. M var en i Maria Theresias stora barnaskara och det var riktigt intressant att följa med på färden till Ludvigs famn. När det gäller Ms förhållande till Axel von Fersen stödjer sig Fraser helt på Herman Lindqvist. Hon saknar här hans förmåga att roa och sovra i materialet. Rikligt illustrerad.
Betyg
Fraser gör en fin framställning och tolkning av Marie Antoinettes liv fram till franska revolutionen. Det känns faktiskt som om man får en känsla för hur hon var som person. Däremot lyckas hon sämre med tiden efter revolutionen, redogörelsen blir alldeles för spekulativ. För denna del av Marie Antoinettes liv rekommenderar jag istället Deborah Cadburys fantastiska "Den försvunne prinsen".