
Mamma och Liten åker på cykelsemester. Ett äventyr i det lilla, följ med ut på slingrande skogsvägar till vackra tältplatser. Cykeln får punktering och Liten smyger ensam ut i skogen. Vad ska hända nu?
Visa mer
Recensioner
Gustavs Bokhylla (finns på Ins
2021-06-22
Betyg
AC:
Mamma och Liten på cykelsemester är en charmig bok. Boken är full av fina illustrationer som kan skapa förståelse för hur det kan vara att semestra eller utflykta om man ska cykla. Vi lär oss om växter och djur och självklart sker lite olyckor på vägen men inget som inte går att lösas. Att Liten går vilse på cykelutflykten medan mamma lagar punkan är inte så kul vare sig för mamman eller Liten och här skapas möjligheter för samtal med den man läser tillsammans med.
Texten är skriven på rim. Mamman verkar handlingskraftig och Liten van att utflykta.
2021-04-27
Betyg
Väldigt härlig bok på rim. Hoppas på fler i serie om friluftsliv med barn från den här fattaren. Jag gillar att läsa den och barnen lyssnar glatt. Rekommenderar varmt!!
@barnboksfamiljen på instagram
2020-12-09
Betyg
I dessa två böcker får vi får följa med Mamma och Liten på deras gemensamma friluftsäventyr.
Författaren har till stor del skildrat sina egna självbiografiska friluftsäventyr med sitt barn, som en variant på en miljövänlig semester. Genom att skildra naturupplevelserna så vill författaren peppa och inspirera barnfamiljer att ge sig ut i vår natur. Vi får dels ta del av mysiga beskrivningar men också lite drama i form av cykelpunkteringar och att komma bort från sin mamma i skogen.
Jag har högläst böckerna för min 4,5-åring som verkligen har uppskattat berättelserna och velat lyssna på böckerna många gånger. Både text och illustrationer är varma och genomsyras av ett nära föräldraskap och respekt för barnets känslor. Även att mamman visar sig svag inför barnet samt vice versa men att de sen tillsammans överkommer sina utmaningar.
Rimmen är överlag välskrivna och funkar att högläsa, på några ställen haltar de något. Rimmen hade kunnat vara snäppet bättre men berättelsen är ändå charmig och väldigt mysig.
Illustrationerna är väldigt fina och väcker en längtan till naturen i oss. I cykelboken får vi bekanta oss med skogen och i andra är det fjällvärlden. Illustratören väver in många djur och växter i bilderna att prata om. I fjällboken får vi även hjälp med små namnskyltar på ett gäng djur och växter. Otroligt tacksamt för våra Stockholmsbarn som aldrig sett en fjällvråk eller fjällpipare exempelvis. Utöver det finns även en drös andra djur insmygna överallt, jag tror jag måste plugga på lite för att kunna benämna dem korrekt när de väcker barnens nyfikenhet.
Ett stor tumme upp för att Kubilius och Kosenius är normmedvetna och synliggör olika normkreativa detaljer. Exempelvis så har Liten diabetes, vilket vi kan se genom sensorn på armen och diabetes-kitet som packas ner. Fint att barn med diabetes får blir synliggjorda i barnlitteratur utan att det görs till en stor grej. Liten är heller inte könad utan det får man tolka in själv som man vill. Förövrigt så finns en hel del normmedvetna detaljer i bokens bakgrund som skapar en bredare norm när det synliggörs.
Väldigt fina böcker som känns helt rätt i tiden!
Betyg
Mamma och liten på cykelsemester är en fin bilderbok om mamma och Liten som beger sig ut på äventyr. En cykel, cykelkärra och packning är allt som behövs. De cyklar ut på landet, tittar på hästar, kossor och får. Vidare ut i skogen där mamma lagar punka och Liten kommer bort. De pustar ut vid en strand där de badar och plaskar, sätter upp tältet och grillar. De två böckerna om mamma och Liten som vi läst är mysiga äventyrsböcker för de yngsta. Den första heter Mamma och Liten på fjällsemester. Det behövs inte mycket för en magisk semester. Texten är på rim vilket vi gillar och illustrationerna väldigt fina. Jag gillar att det är en bok om en ensamstående mamma som drar ut sitt barn för att upptäcka världen och att Liten har en diabetessensor på armen. Dessutom får läsaren själv bestämma vem Liten är. Riktigt fina böcker.
2020-12-06
Betyg
Jag har läst två mysiga böcker om mamma och liten. I den ena boken fjällvandrar de tillsammans och i den andra åker de iväg på cykelsemester.
Böckerna vänder sig till barn i åldern 3 -6 år.
Väldigt trevligt skrivna böcker på rim och med lagom mycket text som harmonierar väldigt bra till bilderna.
Heidi Kosenius som har illustrerat har gjort ett fantastiskt jobb och bilderna i sig kan med glädje läsas med barnen länge då de är rika på detaljer och har jättefina färger. Se fler bilder på min blogg
https://bokprataren.blogspot.com/2020/12/mamma-och-liten-pa-cykelsemester-mamma.html
2020-11-26
Betyg
Fantastiskt fin bok! Äntligen en bok som skildrar mamma och barn på äventyr där både jag och mitt barn kan känna igen oss i. Toppen att barnet kallas för liten, vilket gör att alla barn kan känna igen sig oavsett kön. Jag upplever att boken på ett fint sätt beskriver både från barnets och mammans perspektiv. Det finns även resor i resan till exempel när liten går iväg på eget äventyr och blir av med mamma. Efter att mitt barn själv råkat ut för att "bli av med mamma" ger boken möjlighet att få perspektiv, igenkänning och möjlighet till bearbetning. Som taget ur verkligheten med en gnistra av fantasi, trevlig bok att läsa för eller ihop med sitt/sina barn.