Lotta på Bråkmakargatan

Lindgren, Astrid

| 1987

Flag from sv

909


Lotta på Bråkmakargatan skrevs 1962 och har redan hunnit nå ut till flera generationer barn och föräldrar. Den har blivit en klassiker, inte minst tack vare filmerna om lilla envisa Lotta i det gula huset på Bråkmakargatan. En dag när Lotta nyss hade fyllt fem år vaknade hon på morgonen och var arg redan från början. Och så kom mamma och ville sätta på henne en jumper som kliade och stacks. En dag som börjar så avigt kan väl inte bli trevlig ? eller kan den det? Börja läsa-serien

Visa mer

Skapa konto för att sätta betyg och recensera böcker

Recensioner

My.loved.books

2020-07-27

Betyg

En klassiker som är en mysig läsupplevelse och gör mig glad! Barndomsminnen

Det är Alltid mysigt att läsa en berättelse av Astrid Lindgren. För min del är jag Väldigt förtjust i "Lotta på Bråkmakargatan".

I den här boken får vi följa med Lotta när hon ska flytta hemifrån. Hon flyttar inte långt; flyttar bara in till grannen tant Berg.
Men det är en hel del saker att tänka på när man flyttar hemifrån. Möbler, mat och frånvaro av familj...

Lovisa Ståtenhag

2017-07-04

Betyg

Astrid Lindgren vet så väl hur det är att vara barn. Man blir som barn på nytt av att läsa hennes böcker!

Lotta Berling

2012-12-28

Betyg

En helt underbar berättelse att läsa högt. Replikerna passar verkligen att dramatisera och orden ligger perfekt i munnen. Perspektivet är helt och hållet femåriga Lottas och hennes känslor tas på allvar och skildras så fint och roligt. Helt omärkt av tidens tand.

eva arkelid

2011-10-06

Betyg

Astrid Lindgren får en alltid att vilja vara barn

M

M W

2009-12-01

Betyg

Kommentera...