Laurentius Krönika, Hären som försvann

Eriksson, Stefan

| 2022

Flag from sv

3


Överlever Edurons ädla föresatser Varghuvuds djuriska blodtörst? Erbjudande om hjälp i frihetskriget kommer från oväntat håll. Hur långt är Eduron beredd att gå?Rannvi är den yngsta någonsin att träda i den Höges främsta tjänst. Är hennes sökande efter förbjudna kunskaper till allas gagn eller för hennes egen?Laurentius oroas av den Höges spådom och omprövar gamla sanningar i sökandet efter den okände fienden:  "Upp ser jag redanur askan en annan,mörkare maktmed kronan stiga".  ?Hären som försvann? är andra delen av ?Laurentius Krönika?. Insatserna höjs när kriget tvingar var och en välja väg. Vi följer karaktärerna från första delen när deras vardag rycks undan.

Visa mer

Skapa konto för att sätta betyg och recensera böcker

Recensioner

R

Rickard Dahlgren

2024-03-30

Betyg

Författaren Stefan Eriksson fortsätter mästerligt att imponera i den episka berättelsen. Som jag så många gånger tidigare påpekat med trilogier så blir andra boken lätt ett ting, likt mellanmjölk, som låter storyn vänta till ett stort slag i tredje och avslutande delen. Så sker det inte i Laurentius krönika. Detta hade kunnat var en duologi så mäktig och storslagen som den är!

Författaren har för vana att vackert beskriva varje händelse i detaljrikedom och låta läsaren få uppleva varje situation som att den satt på Tre Kannor, lyssnade på sagorna om Eduron och Varghuvud, drickandes en butelj lackad mjöd. Som läsare kan en enbart njuta. Berättelsen har den egenheten att det inte saknas detaljer i slutändan utan läsaren kan med ro läsa vidare njutningsfullt och inte behöva undra om något saknas.

Författarens sätt att gestalta karaktärer och dess egenskaper är förtrollande likt reella människor som rör sig i detaljrika miljöer där bokens blad får luft i vinden.

En starkt underhållande bladvändare som griper ett fast tag i läsaren och släpper till slut vid sista sidan. Förtrollande beskrivningar, starka karaktärer och strategiska planeringar omfamnar denna fantastiska bok!

Betyg

Hären som försvann är andra delen i Laurentius krönika och följer direkt på första delen. Det är alltså inte en serie som kan läsas fristående utan man behöver läsa dem i ordning för att fullständigt förstå vad som hänt och varför. Vi fortsätter att följa Eduron medan han försöker finna sin väg till frihetskriget. Men hur långt är han att gå för att följa den väg han tror är rätt? Samtidigt följer vi också bland annat Rannvi och Varghuvud och deras egna kval och svårigheter.

Det första som finns i den här boken är en liten sammanfattning över del ett, information om mått, månadsnamn, härar och pengar, samt kartor över Erborgien och Naronien och dessa är jag tacksam för, det är väldigt mycket att hålla reda på i den här serien. Men jag tycker att Stefan Eriksson gör det på ett väldigt snyggt sätt. Laurentius krönika är fritt baserad på en lajvkampanj och jag tycker att det är väldigt tydligt att det är en riktigt genomarbetad värld med mycket research samt en väldigt stor kärlek till vad han gör. Extra roligt att det första kapitlet utspelade sig i lajv-verkligheten år 1985.

Jag tycker om Erikssons karaktärer och kanske är jag ändå svagast för både Rannvi och Varghuvud, då jag gillar riktigt starka kvinnor. Ibland kan jag tycka att det blir lite för många olika perspektiv men jag uppskattar att de skiljs åt med olika kapitel och dessutom skiljer personerna sig åt så mycket att det inte är så krångligt att hålla isär dem. Ändå hade kanske ett persongalleri varit lite trevligt för att snabbt kunna bläddra tillbaka till. Kopplingen till fornnordisk mytologi passar mig som handen i handsken och får det samtidigt att kännas som att det verkligen hör hemma i samma genre som till exempel Sagan om ringen.

Språket är riktigt väl genomarbetat och har en mer gammaldags känsla. Det är en riktigt episk fantasyberättelse som det gäller att ha tid för. Kanske inget man sträckläser, utan det gäller att hålla sig koncentrerad för att förstå vad som händer, men det är väl värt det.

Jag ser fram emot att läsa kommande del.

A

Aaron Diseborn

2023-05-17

Betyg

Berättarskickligheten och de rika miljöbeskrivningarna fortsätter i samma höga kvalitet som i Del 1 - En ny tids gryning. Även de lugnare delarna av boken som brukar kunna bli en transportsträcka i många böcker, känns i Hären som försvann både spännande och intressanta. Karaktärsfördjupningen och relationerna dessa emellan ges utrymme och skänker ännu fler lager till en redan fantastisk berättelse. Att träda in i Erborigien är att få hälsa på i en värld och ta del av en berättelse som man önskar kunde pågå för evigt. Boken är skriven med en skicklig berättarförmåga som med träffsäkerhet driver berättelsen framåt i en väl avvägd dynamik. Jag ser med stor tillförsikt fram emot Del 3!