Böckerna om syskonen Peter, Susan, Edmund och Lucy som går in i en garderob på den engelska landsbygden och kommer ut i landet Narnia älskade jag när jag var yngre. Blev grymt besviken på filmen som kom 2005 och har inte sett de andra två. Men böckerna - Läs de!!!
Klassiker på fantasyfronten för barn. Lite ojämn men i vissa fall är den genialisk. Älskar de senaste filmatiseringarna. Grät alltid när man fick veta att någon inte skulle komma tillbaka till Narnia.
Gillade inte alls första och sista delen. Resten var mycket bra.
Om jag läser om böckerna så ska jag försöka lägga ner mer tid på att förstå symboliken.
Ljudbok. Bättre än ettan, krigsstrategier är alltid intressant. Dock fattar jag inte om jag lyssnat i fel ordning - Filerna kallades "2", men här verkar det vara bok 4, men händelserna tar ju vid efter bok 1?
Läst om alla Narniaböckerna på engelska. Det var riktigt kul, det var ett tag sedan jag läste dem och även om de var mycket mer spännande när jag var yngre så är det fortfarande intressant och underhållande att läsa.
Här känner jag mig kluven. Jag läste, nej slukade alla böckerna på mellanstadiet och då skulle jag nog ha gett dem en femma.Men när jag läste om dem som vuxen förstod jag inte riktigt min fascination karaktärerna var platta och handlingen moraliserande. Jag skulle egentligen vilja ge den en trea men som en eftergivt åt mitt 10-åriga jag får det bli en fyra.