Lärarinnan i Villette fick pris för Bästa svenska debut 2008 av Svenska Deckarakademin!
En älskad lärarinna i den lilla staden Villette blir påkörd och dödad. Flera vittnen hävdar bestämt att det inte var en olycka. Undersökningsdomare Martine Poirot och hennes team börjar forska i fallet. Vad kan ligga bakom en oförvitlig kvinnas plötsliga död? En historia med förgreningar bakåt i tiden, till en väl dold hemlighet från början av 60-talet börjar skymta fram. En historia som uppenbarligen inbegriper hela det lilla samhället och har trådar uppåt i politikens översta toppar...
Lärarinnan i Villette är en skickligt skriven deckare med starka karaktärer, spännande miljöer och en mycket otäck intrig. Ingrid Hedström lägger ut ett pussel med ledtrådar och parallellhistorier som vävs samman på ett ovanligt snyggt sätt!
Ingrid Hedström är sedan många år journalist på Dagens...
Visa mer
Lärarinnan i Villette fick pris för Bästa svenska debut 2008 av Svenska Deckarakademin!
En älskad lärarinna i den lilla staden Villette blir påkörd och dödad. Flera vittnen hävdar bestämt att det inte var en olycka. Undersökningsdomare Martine Poirot och hennes team börjar forska i fallet. Vad kan ligga bakom en oförvitlig kvinnas plötsliga död? En historia med förgreningar bakåt i tiden, till en väl dold hemlighet från början av 60-talet börjar skymta fram. En historia som uppenbarligen inbegriper hela det lilla samhället och har trådar uppåt i politikens översta toppar...
Lärarinnan i Villette är en skickligt skriven deckare med starka karaktärer, spännande miljöer och en mycket otäck intrig. Ingrid Hedström lägger ut ett pussel med ledtrådar och parallellhistorier som vävs samman på ett ovanligt snyggt sätt!
Ingrid Hedström är sedan många år journalist på Dagens Nyheter där hon skriver om Europa. Under åren 1992 till 1997 var hon bosatt i Belgien. Det var dramatiska år med en rad intressanta rättsfall. Här väcktes tanken på att förlägga en serie kriminalromaner till detta land. Med Lärarinnan i Villette inleder hon en ny serie med undersökningsdomaren Martine Poirot i huvudrollen.
"Hedströms kännedom om landets politik och kultur kommer till användning på ett alldeles förträffligt sätt./.../Hedström kan också handskas med parallella intriger på ett intelligent och spänningsalstrande vis./.../Hedström stegrar på ett suggestivt sätt spänningen och nyfikenheten inför det ursprungliga mordet samtidigt som Belgiens brutala koloniala förflutna kastar sina skuggor in i nuet."
Magnus Persson, SvD
"En ovanligt bra debut. /.../När det gäller intrigen brukar svenska deckarskribenter vara brottsligt lata. Sällan är de så noggranna och uppslagsrika som Ingrid Hedström, och det är en av bokens klara förtjänster."
Ulrika Knutsson, DN
"En härligt välskriven svensk deckare är Lärarinnan i Villette ... Och jag ser fram emot Ingrid Hedströms nästa bok om Martine och Thomas, hennes historiker till make. Och när den kommer vill jag att Marie Richardson högläser även den för mig ? hon tillhör absolut mina favoriter att ha i cd-spelarens hörlurar!"
LLLL Laura
??oerhört spännande och välskriven roman.//?väldigt bra."
Anna-Karin Ferm, Go?kväll
Skapa konto för att sätta betyg och recensera böcker
Lärarinnan i Villette är en bok som jag hörde mycket om när den kom. Svenska deckare är jag dessutom alltid nyfiken på, även om just denna utspelar sig i Belgien. Så mycket bra saker hörde jag i alla fall att jag köpte den. 2012. I tio år har den alltså stått där i hyllan, övergiven. I år tog jag med den i min Boktolva och nu är den äntligen läst.
Först i boken finns ett persongalleri och det hade säkert gjort nytta. Om man inte läser e-boken, vilket jag oftast gjorde. Då är det faktiskt bortkastat. Eftersom boken utspelar sig i Belgien så är väldigt många namn franska och av någon anledning har jag svårt att komma ihåg franska namn. När jag inte ens vet hur ett namn uttalas, än mindre skulle kunna stava det, så är det omöjligt att lägga dem på minnet.
Lärarinnan i Villette är en trevlig bekantskap, men jag är osäker på om jag vill läsa vidare. För mig räcker det inte att döpa sin karaktär till Poirot och placera handlingen i Belgien. Dock står nog fortsättningen överst på listan om jag någon gång kommer till Belgien.
OBS! Detta är en kraftigt förkortad text. Hela finns på min blogg https://bokslut.blogspot.com/2022/09/bok-lararinnan-i-villette-av-ingrid.html
Välskriven deckare som ger mersmak. Kommer att testa fler i Villette serien. Jag förstår inte vad som skulle vara så svårt med alla namn. Klarar man inte av att hålla reda på fler än 4 personer? Svag 3:a
En av de bästa svenska deckare jag läst. Kanske för att persongalleriet inte bestod av antingen småbarnsföräldrar i kris eller någon sur, stereotyp gubbe utan något nytt. Det tillför helt klart en extra dimension till boken om man som jag har bott i Belgien. I början kände jag av känslorna som gjorde att jag flyttade hem igen men ju mer jag läste ju mer nostalgisk blev jag av allt bekant. Välskrivet om än med vissa korrekturfel i utgåvan.
Rörigt med namnen som aldrig satte sig och överlag en bok jag inte alls fastnade för. Vid några tillfällen upptäckte jag även två talstreck efter varandra från samma person, vilket rörde till dialogen rejält.
Händelserna utspelas i Belgien under två perioder medan folkmord ägde rum i Ruwanda. Ett nertystat 'pojkstreck' på 60-talet leder vidare till 90-talet i en övertygande historia med politiker, historieforsning och ond bråd död. Den här deckaren är tillräckligt bra för att jag vill fortsätta med 'Flickorna i V' - när det har gått en tid.
Vilken besvikelse. Tråkigt språk och tråkigt upplägg. Måste varit ett tunt debutår. Jag som hade sett fram emot att läsa en en oupptäckt serie i sommar. Nu blir det inget av med det
Bästa deckaren 2011. Jag läser mer av Hedström och hoppas hon tillför något fortsättningsvis och inte harvar kvar i redan körda spår som annars är allt för vanligt i deckarbranchen idag..
Poirot, kul namn, även om det Martine inte besitter Hercules finneser ;)
Oui, lite väl "fransk" för mig, men helt klart välskriven med en spännande intrig som är trovärdig. Kan nog bli nån mer "Vilette-bok" för mig framöver.