Borta! Klockan är borta! Utan den är Marcus fast i en främmande värld. Hur ska han nu komma hem? Marcus föräldrar har inte vilket jobb som helst. De reser mellan dimensioner och samlar information om olika kulturer och civilisationer. Men de vet inte att Marcus ibland lånar fickuret som visar var och när portalerna öppnas och ger sig av själv. Allt går bra tills han besöker den mytomspunna bergsstaden Gytet Malor, ett nästan ointagligt fäste i en värld med bara en spegel. En spegel han bara måste få blicka in i. Så händer det som inte får hända: Han blir bestulen på klockan. Nu är han strandsatt på en plats där han inte vet hur något fungerar. Utan sina föräldrar och utan vänner, börjar han sitt sökande efter klockan. När får han reda på att en fientlig armé tågar mot staden förstår han att han har betydligt större problem än hur han ska komma hem.
Visa mer
Recensioner
2018-12-11
Betyg 
Detta är Patrik Centerwall första roman men han har tidigare skrivit två novellsamlingar, Skymningssång och Minnen Av En Sång. Denna riktar sig först och främst till ungdomar, men skulle säga, tack vare vissa händelser, att det är åt de äldre ungdomarna. Men även som vuxen med rätt sinne så passar denna boken bra.
Vi kastas rätt in in handlingen och får bakgrunden förklarad för oss medans Marcus är på väg att besöka spegeln i den dystopiska fantasyvärld. Vi får inte hela världen, eller föräldrarnas jobb, uppmålade för oss utan lite fakta där och där, allt för att få igång vår egen fantasi och med den måla upp det som inte sägs. Jag gillade detta att vi inte fick överflöde av fakta.
Det är inte det stora episka utan vi får följa Marcus och de han träffar i den okända världen. Vi vandrar med honom på hans resa tillbaka hem, om han nu kommer att hitta en väg eller inte. Det finns dock ett större hot som hänger över världen, ett krig som kan komma att bryta ut och han kanske kan hjälpa till.
Språket är väl avvägt, det är inte för svårt för yngre att läsa, men det är inte heller för enkelt så att det blir tråkigt för äldre. Handlingen flyter på bra och är bra ihop knytet, det är spännande och medryckande, svårt att lägga ifrån sig den. Karaktärerna kanske inte får ett djup, med hur de tänker och fungerar, men jag kände ändå att jag fick en känsla av, med tack vare hur de agerade, det blev levande. Detta gjorde att man kände med karaktärerna och tyckte om dem.
När jag läste denna så fick jag lite nostalgi-känsla av de böcker man läste som ungdom, t.ex. Ursual Le Guin, C.S. Lewis och Tokiens Bilbo, och att kunna sätta sig bredvid dessa klassiker är inte fy skam.
Gillade upplägget med att kunna resa till olika dimensioner. Detta öppnar upp till oändliga alternativ till uppföljare, nästa behöver inte vara i fantasy-miljö utan kan vara i en mera högteknologisk värld än vår egen. Jag tror, och hoppas, att vi bara har skrapat på ytan. Detta kan komma och bli en framtida klassiker bland ungdomsfantasy.
http://hakanshylla.blogspot.com
Betyg 
Tänkvärt äventyr i rafflande fantasymiljö
Klockan och Spegeln av Patrik Centerwall (Undrentide förlag 2018) är en spännande äventyrsberättelse som utspelar sig i en postapokalyptisk fantasyvärld där man bara kan bo på kullar och berg, eftersom marken är förgiftad av gångna tiders krig. Marcus lånar i smyg av sina föräldrar en magisk klocka som visar var och när portaler mellan världar öppnas och tar sig till den branta bergsstaden Gytet Malor för att ta sig till drottningens palats för få se hennes berömda spegel som på ett magiskt sätt visar upp hur andra betraktar en själv. Men precis innan han kommer in så upptäcker han att han blivit bestulen på klockan! Och utan den kan han inte ta sig hem! Han möter både vänner och fiender, möter drottningen som har samlarmani på magiska föremål och som även orsakar ett kommande, förödande krig som Marcus och hans vänner försöker hejda. Mycket bra personskildringar och fantastiska miljöskildringar gör detta till en fantasybok utöver det vanliga, främst för de yngre läsarna, men den passar även vuxna, då den ställer många tankeväckande frågor: Vad är ett äventyr egentligen? Hur är det att döda någon? Vad händer när en nära vän dör? Och hur han man vara vän med en fiende? Den här rafflande boken rekommenderas mycket varmt, man kan inte sluta läsa, och jag kan bara applådera och ge den fem pampiga bergstoppar av fem
