
Lasse tillverkar och sljer jeans med stor framgng men bland Kickis intellektuella kompisar knner han sig som en trdgrdstomte. Hans alltid s dugliga, smarta och slagfrdiga Kicki byter jobb vart och vartannat r. I motsats till den alltid trogne Lasse har hon meningslsa och destruktiva krlekshistorier vid sidan om och frgar sig stndigt varfr. De r barnlsa. En anskan om adoption har ftt ett tydligt nej p grund av mrka flckar i Lasses frflutna.Peter Kihlgrd har skrivit en sllsynt hndelserik och underhllande bok om tv moderna storstadsmnniskor som inte kan leva utan varandra, en virtuos roma med lekfulla inslag,pinsamma incidenter, farsartade scener, erotiskt laddade lekar och grl som slutar i separation och sedan terfrening. I botten finns ett djupt allvar. Kicki och Lasse lskar varandra trots allt och livet ut.
Visa mer
Recensioner
Betyg
Hrt om boken i Malous bokklubb, hade fr mig att hon inte gillade Kicki - men jag gillade dem bda. boken var krleksfull och visade hur viktigt det r att ha ngon som str upp fr en nr andra sviker och inte lever upp till det de borde... hur utsatt man r nr familjen sviker och lmnar ut sina nra p ett krnkande stt.... vill lsa den igen, tror formen dljer ngot mer som jag inte kunde ta till mig nr jag var upptagen med att ta till mig personerna
Betyg
Handlingen var bra, lite frvirrande bara att den r i bakvnd kronologisk ordning. Men jag gillar inte alls sttet han skriver p. Det r inga citattecken eller liknande och inte heller str det ", sa...." s all dialog r bara som vanlig text. Jag fattar inte vitsen att skriva p det sttet.