
Vad hände efter succéboken Lyckan, Kärleken och Meningen med Livet (Eat, Pray, Love).. I slutet av memoaren Lycka, kärlek och meningen med livet (Eat, Pray, Love) blev Elizabeth Gilbert förälskad i Felipe, en man född i Brasilien med australiensiskt medborgarskap. De två bestämmer sig för att bo i USA. Båda har genomlidit tidigare fruktansvärda skilsmässor, och de lovar varandra evig trohet och att aldrig, aldrig under några som helst omständigheter gifta sig. Men ödet vill något annat, eller rättare sagt USA regering vill något annat. När Felipe vid ett tillfälle stoppas vid gränsen ges de ett ultimatum - gift er annars kommer Felipe aldrig mer in i landet. Nu när de är mer eller mindre dömda till äktenskap angriper Gilbert sina rädslor...
Visa mer
Recensioner
Betyg
En blandning av självbiografi och dokumentär roman över äktenskapets historia. En intressan bok som väckte en del tankar över vad det egentligen innebär att gifta sig.
Har inte läst hennes tidigare böcker och hade därför inga förväntningar.
Boken växkte så mycket tankar och reflektioner, innehöll så många citat och smarta menings uppbyggnader.
Boken växte från sida till sida och tillsist upptäckte jag att den var riktigt bra och att jag älskade den
Betyg
Jag kan inte säga annat än "äntligen är den slut!". Jag har läst böcker som är tre gånger så stora på hälften så lång tid som det tog mig att plöja igenom denna evighetslånga historielektion om äktenskapet. Jag blev överlycklig när jag fick veta att Eat, Pray, Love hade en uppföljare, men hade jag vetat att jag skulle sitta med världens tråkigaste historielektion hade jag banne mig aldrig ens sneglat på boken i butiken.
2012-03-11
Betyg
Vad hände!? All visdom kring sinnesro och att leva i nuet, som E Gilbert gav sken av att ha funnit i Eat Pray Love, är nu som bortblåst. Boken består av nästan 300 sidors ältande inför rädslan att gifta sig, och faller platt när hon i slutet av boken inser att det ju inte var så farligt.
2012-03-09
Betyg
Om hur Elizabeth gör upp med sin syn på äktenskapet. Facklitterärt om äktenskap i olika tidsåldrar och kulturer. Inget mästerverk, men intressant.
2011-11-13
Betyg
Lite bättre än den förra, till och med intressant på sina ställen, men med alla barnsliga resonemang så tröttnar jag så jag nästan inte orkar läsa färdigt.
Betyg
Inte direkt en fotsättning i den bemärkelsen att det är en direkt uppföljare. Den tar vid där den andra slutar men blir ganska snart en fakta bok om äktenskapet både historiskt och som en tvåsam instution. Intressant... om den varit hälten så lång. Det som gör den läsvärd är att hon mellan varven slänger in lite om hur det går för dem i sitt liv och det är alltid spännande!
2011-06-15
Betyg
Det här är ingen skönlitterär bok utan mer en bok byggd på författarens egna upplevelser som blandas med fakta om giftermål och äktenskap. Man kan även säga att det är en sorts bekännelse av författarens rädsla inför äktenskapet. Boken tar vid där Lyckan, kärleken och meningen med livet slutar. Hon har alltså träffat Felipe och de är otroligt kära. Båda har tidigare misslyckade äktenskap bakom sig och har inga planer på att gifta sig igen, de är nöjda som det är. Men eftersom Felipe inte är amerikansk medborgare så ställer det till det för dem. De blir nu tvungna att gifta sig om de vill vara tillsammans mer och det här får Elizabeth att ta reda på så mycket som möjligt om äktenskapet i allt från att besöka familjer i Vietnamn till de senaste forskningsrapporterna. Det här är en bok som jag skulle rekommendera till blivande brudar eller de som är intresserade av äktenskapet, men det är ingen fortsättning på den tidigare boken trots att den tar vid där den andra slutade. Men jag gillar hennes sätt att skriva och hennes ärliga och härliga sätt att blanda oerhört personliga känslor med fakta.