
En dag hittar Nilo en mystisk låda med mammas saker. Boken passar till barn som är nyfikna på att lära sig nya saker och till alla vuxna som vill hitta ett roligt sätt att prata om mens med barn i sin närhet.Nilo kan allt. Precis allt. Det finns inget hon inte förstår. Men en dag hittar hon en mystisk låda med mammas saker. Plötsligt förstår Nilo ingenting. Vad är det för saker och varför har mamma dem i en hemlig låda?
Visa mer
Recensioner
Betyg
Femåringarna tycker: Femåringarna tycker att det ser ut att vara riktigt roliga leksaker där i mammans låda, men de känner igen några av sakerna och vet vad de är till för (eftersom de ju är i den åldern att privata toabesök inte riktigt alltid fungerar). De tycker att det är lite läskigt det här med att det ska komma blod över huvud taget, men tycker att det är bra att det finns saker för det också. Deras leksaker är mycket roligare, kommer de fram till i slutändan.
Mamman tycker: När jag växte upp, var mens och allting kring det så väldigt tabu. Så pass att det knappt gick att säga ordet. Idag, tycker jag fortfarande att det är småjobbigt, men arbetar på det. Och tycker att det är fantastiskt att det här tabut är på väg att luckras upp.
Det är en rolig historia och det är lätt att diskutera runt det medan och efteråt. Visa vad som finns hemma, varför och så vidare. Jag gillar att det är en väldigt självsäker Nilo som kan allt som får lära sig något nytt, och det går också att prata om. Kan man verkligen kunna allting? Dessutom får Nilo lära sig om menstruation som helhet, inte bara vad de olika ”leksakerna” som finns i mammas låda är till för.
Illustrationerna är färgglada och gör mig lycklig. Speciellt glad blir jag av affischerna på toalettväggen hemma hos Nilo och mamma, där kvinnliga författare och poeter trängs. Också ett bra samtalsämne att ha med barnen. Så mycket att prata om, och väldigt informativ. Passar bra för åldersgruppens äldre del och även för äldre barn.