
När den unga fröken Viktoria skickas ut på landet för att tillbringa sommaren hos sin farbror blir hon alldeles förskräckt. Hon vill hellre vistas hemma i Stockholm tillsammans med sina väninnor.I den gamla herrgården vid Hjälmarens strand ägnar sig farbror Anton och hans kollega åt ett hemligt projekt, inte ens Viktoria får veta vad det rör sig om. Även om allt verkar lugnt på ytan är det någon som smyger runt i rummen om natten och märkliga saker sker. Anton skyller allt på krånglande automatik.
Visa mer
Recensioner
2024-07-25
Betyg
När Viktoria tvingas lämna storstaden och bo på sin farbrors farbrors herrgård över sommaren märker hon konstiga saker. Farbrorn har över en gåtfull gäst som han spenderar all tid i källaren med, och på nätterna hörs konstiga ljud.
En kort steampunknovell som utspelar sig i Örebro. Klassiska steampunkelement blandat med etiska frågeställningar ger en novell som är underhållande, atmosfärisk och tänkvärd. Rekommenderas!