
Recensioner
2021-12-15
Betyg
Jag älskar boken. Den är spännande, sorglig och rolig. Om jag kunde skulle jag ge den 10 000 stjärnor.
2019-03-05
Betyg
Älskar denna gripande och fina bok, sonen på 12 år älskade den lika mycket som jag.
Betyg
Willie kommer ut på landsbygden för att under en tid undslippa London, då andra världskriget rasar i Europa. Hotet om bombningar gör att föräldrar skickar sina barn bort från storstäderna, då riskerna anses vara högre där. Willie Beech hamnar så hos Tom Oakley och där tar en otroligt vacker vänskap sin början.
Det framgår ganska snabbt att både Willie och Tom bär på tunga förflutna, rädslor och sorger. Tillsammans lär de sig att både leva med dem, övervinna dem och bearbeta det de upplevt. Tills en dag, då det är dags att Will flyttar tillbaka till staden igen...
Boken är skriven med all dialog på dialekt vilket hade kunnat vara irriterande, men passar perfekt. Det ger personerna i berättelsen karaktär och djup, och det känns som att man lär känna dem bättre. För de karaktärer som är med och får ta plats i historien är alla underbara (eller, i vissa fall: helt vidriga). Will och Mister Tom, hunden Sammy, bästa vännen Zach och de andra i byn. Tom har ett beundransvärt sätt att tala till Will, han ser den lille pojken och leder honom mot att finna sig själv och övervinna sina rädslor i sin egen takt, allt har sin tid.
Jag uppskattar hur det under längre perioder får vara nästintill äckligt idylliskt, som när vi får följa med Tom, Will och Zach på cykelsemester till en by vid havet. Den delen var nästan bokens bästa - endast lycka - jag kan verkligen sakna sådana delar i andra böcker. Oftast tar berättelserna slut när misären passerat.
Sorglig, fin, vacker, mysig. En underbar bok.
2018-09-23
Betyg
Denna läste jag högt för min då 11 årige son. Det var den sista boken jag läste högt. Men vilken läsupplevelse för oss båda. Minns att vi skrattade, grät och tyckte den var hemsk. Fin personbeskrivning och miljöbeskrivning. Denna borde ingå i skolornas klassiker.
2017-11-17
Betyg
En av de bästa böckerna jag någonsin har läst!
Mycket välskriven bok. Man får lära känna huvudkaraktärerna , inte bara huvudkaraktärerna Tom och Will utan alla karaktärer i boken. De är så otroligt bra beskrivna och författaren har då använt sig av mycket bra gestaltande beskrivningar.
Det finns både glada och sorgliga delar i denna bok, men det gör den ännu bättre.
Rekommenderar starkt för alla i alla åldrar, barn som vuxna!
2017-11-17
Betyg
En av de bästa böckerna jag någonsin har läst!
Mycket välskriven bok. Man får lära känna huvudkaraktärerna , inte bara huvudkaraktärerna Tom och Will utan alla karaktärer i boken. De är så otroligt bra beskrivna och författaren har då använt sig av mycket bra gestaltande beskrivningar.
Det finns både glada och sorgliga delar i denna bok, men det gör den ännu bättre.
Rekommenderar starkt för alla i alla åldrar, barn som vuxna!
2017-04-10
Betyg
En av mina favoritböcker! har läst den med flera klasser och hittills har ingen tyckte illa om den. Viktig att läsa för att förstå krig, evakuering av barn och empati. Hur vi kan gå vidare i livet trots att det farit fram väldigt hårt. En bok att gråta till
2017-01-12
Betyg
Finstämd berättelse om hur två, av livet, sargade själar träffas. En ömsesidig djup vänskap växer fram.
2014-07-10
Betyg
Lyssnade på denna som ljudbok. En mycket fin berättelse som samtidigt är mycket grym ibland.
Betyg
Jag läste denna bok som högläsningsbok för mina elever. Det är en bra högläsningsbok med ett språk som utmanar lite den nya generationen. En gripande berättelse om ett hemskt öde som slutar lyckligt. Det finns flera väldigt starka scener som man aldrig kommer glömma och som inte lämnar någon oberörd.
2013-07-04
Betyg
älskar bocken rekommenderar starkt! har läst den två gånger både på engelska och svenska. garanterat ni kommer inte bli besviken!
Betyg
Dagen då "God natt Mister Tom" introducerades i mitt liv var när vår lärare i årskurs sex hade högläsning från boken. Med sin passion och inlevelse lyckades hon väcka mitt intresse för bokens handling och karaktärer samt deras öden och äventyr. Några år senare fick jag boken i julklapp och jag läste igenom den och fann den vara lika magisk som när vår lärare läste högt ur den. Detta är en av världens bästa böcker och blir du inte berörd av den här historien har du ett hjärta av sten. Magisk och mycket gripande.
Betyg
En arbetskollega tipsade mig om denna bok, sa att den var oerhört bra.
Tack för tipset, det stämde bra, det är en oerhört bra bok. Först är den lite småmysig, då när Willie kommer till Tom och märker hur han mer och mer finner sig tillrätta. Men sen blir den oerhört sorglig, mer kan jag inte säga för inte spoila det för någon annan. Kanske finns det någon som ännu inte läst denna bok.