
Fredagen den 14:e borde inte betyda något speciellt. Men just den här dagen har Gert Holmqvist bestämt sig för att utkräva hämnd på sin gamle kompanjon och rival, Joel Börjesson. Han har planerat länge och väl men kan inte ana vad som ska hända efteråt ... Snart står kriminalkommissarie O.P. Nilsson inför ett av de svåraste fallen i hans karriär. Vic Suneson, pseudonym för Sune Viktor Lundquist, föddes den 11 november 1911 i Stockholm och dog den 5 september 1975 i Sundbyberg. Suneson var en svensk kriminalförfattare som skrev om polismännen O.P. Nilsson och Kjell Myhrman. Hans böcker var ofta pusseldeckare eller handlade om polisarbete. Han skrev även två ungdomsdeckare under sin livstid.
Visa mer
Recensioner
Betyg
Nu var det något år sedan jag senast läste något av Vic Suneson. Och jag kommer på mig med att ha saknat hans deckare, här med den underhållande O.P. Nilsson och hans ständiga tuggande på tandpetare.
Det här är en spännande och mycket engagerande thriller som jag hade riktigt svårt att lägga ifrån mig. Mördaren var också en av dem som jag minst misstänkte. En underhållande nostalgisk deckare som jag varmt kan rekommendera.
Toppbetyg!