
”Jag tror inte att Rudyard Kipling har helt fel när han påstår att ett nytt land är detsamma som nya tvister. Den här boken handlar om de första dagarna i ett för mig alldeles nytt och okänt land där jag skulle komma att stanna i närmare ett år: Provinsen Quebec i det fransktalande Kanada. Jag rör mig här bara i en liten by, Les Cèdres, några mil från Montreal vid Saint Lawrencefloden för att där introduceras som blivande föreståndare för något som skulle kallas Metarnas Paradis. I detta Paradis förekommer också en Eva och ganska så många ormar.”Stig Claesson
Visa mer
Recensioner
2009-09-05
Betyg
Ja, han ger en sannerligen en ny infallsvikel på problematiken kring kulturkrockar. Med samma korthuggna språk och snygga underfund som vanligt, ger han en historia som man först inte förstår att man kan hitta på. Efter att ha ögnat igenom Slas sons bok om fadern (Blåbärsmaskinen 2009) fick jag iallafall en liten hint om vad han kan ha fått allt i från.
Jesuiter, mohawks och rent franskt blod i franska Quebec, allt i ett enda virrvarr. Om att kapitulera för galenskapen. Att be om förskott per flaskpost.