Ljudbok

Ett hål om dagen

Sachar, Louis

| 2016

Flag from sv

220


Louis Sachars närmast kultförklarade Ett hål om dagen som utkom första gången 1998. Sedan dess har titeln getts ut över hela världen, i ständigt nya format. 2003 blev boken film i Hollywood. Här träffar läsaren otursförföljde Stanley Yelnats. Han är oskyldigt anklagad. Dömd att gräva hål i en torr, öde öken. Det är verkligen inte lätt att vara Stanley. Ett hål om dagen är ett mångfacetterat mysterium med en stor portion svart humor. B. Wahlströms moderna klassiker är en fokuserad och starkt profilerad samling titlar där moderna klassiker får nytt liv för att nå fram till en ny generation läsare. Böckerna kommer att rikta sig till både de äldre och yngre bokslukarna, till de som läser på egen hand och de som läser tillsammans.

Visa mer

Skapa konto för att sätta betyg och recensera böcker

Recensioner

L

Linnéa G

2022-07-20

Betyg

En lättläst bok som absolut inte ska underskattas på grund av detta utan den är samtidigt väldigt smart skriven. Boken var över mina förväntningar och förtjänar verkligen att kallas modern klassiker. Riktigt tillfredsställande hur allt binds samman och en fantastisk bok i sin genre (som dock känns som en unik genre). Rolig och spännande och man fattar verkligen tycke för huvudpersonerna och engageras i hur det går för dom. Sträckläste ut boken.

Anna Hedenstedt

2018-03-04

Betyg

Mysig, rolig och snabbläst ungdomsbok!

T

Tindra Jansson

2017-06-04

Betyg

Spänningen i boken byggs upp. Läsvärd bok men det finns många böcker som är bättre.

Marianne Skoglund

2016-08-31

Betyg

Wow! Efter en lite träig inledning växer boken under läsningens gång då svindlande samband nystas upp. Sista femtio sidorna är ren läsmagi. Förtjänar helt klart epitetet "en modern klassiker".

Jessica Lindh

2014-04-11

Betyg

Enkel, bra bok! Rekommenderar även filmen, då den följer boken riktigt bra.

Pernilla Lindholm

2013-02-26

Betyg

Bra ungdomsbok som känns originell och har ett högt underhållningsvärde. Jag gillade den!

Mattias Green

2012-01-29

Betyg

Bra bok, trevlig att läsa men det hände inget speciellt med den. Det fanns ingen gnista.

E

Eveline Doganson

2011-03-27

Betyg

en underbar bok..

Karin .

2011-02-04

Betyg

Jag tyckte mer om den än vad yngste sonen gjorde (då 9-10 år), som väl egentligen tillhörde målgruppen. En fyra till både film och bok!

E

Elin Segerlind

2010-12-03

Betyg

Är lite som en deckare. Tycker om spänningen man får när man läser den.

Betyg

Underbar bok! Den är så himla mycket mer än bara en barnbok. Jag är hänförd

E

Elisabeth Ljungdahl

2009-09-26

Betyg

Jag läste den på svenska för mina barn för ett antal år sen och det blev en familjens absoluta favoriter. Hur hela historien knöts ihop på slutet är en finess.