
För fyrtio år sedan lades den engelska byn Hobb´s End under vatten. En ovanligt torr sommar leder emellertid till att de bräckliga huskropparna träder i dagen - och med dem ett kvinnoskelett. Överkommissarie Alan Banks får, tillsammans med kriminalinspektör Annie Cabbot, den otacksamma uppgiften att identifiera den döda kvinnan. De fascineras av utredningsarbetet som för dem decennier bakåt i tiden. Vad ingen av dem anar är att en person tror sig sitta inne med lösningen på mordet, en person som hela livet fruktat att sanningen ska uppenbaras och som är beredd att ta den med sig i graven... En ovanligt torr sommar belönades med Svenska Deckarakademins pris för bästa översatta kriminalroman 2001. Den har även erhållit det prestigefyllda Franska deckarpriset Le Grand Prix de Littérature Policiére och Anthony Award. Peter Robinson född 1950 i Yorkshire, England, är en...
Visa mer
Recensioner
2023-03-01
Betyg
Första boken,sen är man fast och läser hela serien om kommissarie Banks, mycket bra deckare.
Betyg
Vilken bra bok! Är inte speciellt förtjust i deckare generellt sett, men tycker mycket om när historier från olika tidpunkter "blandas" och berättas om vartannat. Fick väldigt starka "band" till personerna i boken, speciellt de under krigstiden. Kan rekommendera boken om man känner för att läsa en bra deckare (:
2011-10-23
Betyg
Mitt första möte med Banks. Det ledde till att jag beställde hela serien från England. Älskar att läsa kronologiskt. Peter Robinson och Banks gör en nästan aldrig besviken.
2011-10-05
Betyg
Pter Robinson visar här att han är en av de absolut främsta inom deckargenren. Trovärdigt berättade stories och karaktärerna är levande och känns verkliga. Han kan dessutom bygga upp en mycket trovärdig och spännade berättelse. Mycket bra.
2010-05-29
Betyg
Historien utspelar sig hela tiden på ett ställe, men växelvis mellan 2:a världskriget och nutid. Detta är inte riktigt i min smak. Lite intressant att få en inblick i hur det kunde vara under pågående krig var det dock.
2010-05-08
Betyg
En jättebra bok. Det som drar ner betyget är att jag (som jag minns det) störde mig på en del fel i boken...stavfel och/eller dålig översättning?!
2010-02-28
Betyg
Det här är första boken om överkommissarien Alan Banks som är utgiven på svenska. Det finns nio böcker som utkommit innan men som ej är översatta till svenska (än). Jag gillar att läsa böcker i rätt ordning, fast man inte måste läsa dem i ordning. Jag vill gärna läsa dem i den ordning de är skrivna för då får man mer en helhet. Tror det är därför det dröjt så länge innan jag läst den här, vill ju läsa de andra innan. Men nu så fick jag i alla fall lånat den som ljudbok.
Den lilla staden Hobb´s End har legat under vatten i över fyrtio år och nu efter den varma, torra sommaren så upptäcks ett kvinnoskelett under ett av de gamla husen. Överkommisarien Alan Banks får hjälp av kriminalinspektör Annie Cabbot med fallet. De försöker identifiera skelettet och därefter försöker de att ta reda på vad som hänt med henne. Men då det är så många år sedan så är det svårt att hitta några levande kvar som kände kvinnan. En person sitter inne med väldigt mycket information men hon vill inte ge sig till känna. Handlingen utspelar sig mellan nutid och under krigstiden i Hobb´s End.
Uppläsare är Anita Ekström som är en bra uppläsare med behaglig röst. Tyvärr så är det inga direkta pauser i uppläsningen, vilket gör det svårt att hänga med i om det är nutid eller dåtid. Hade varit enklare om det varit kapitelindelning. I en bok så är det ju nya stycken eller en ny sida men när man lyssnar på en ljudbok så vet man ju inte det.
Betyg
Boken var svår att komma in i. Den blandar dåtid och nutid och olika berättare på samma sida. Och först visste jag inte riktigt vad jag gillade det - men det är rätt briljant faktiskt, man tröttnar inte.
Det blir parallella handlingar och man är lika nyfiken på alla. Han har en förmåga att driva upp spänningen - det blir svårt att lägga ifrån sig boken, man bara måste få veta.
Givetvis gissade jag vem mördaren var efter ca 300 sidor ;) - men det spelade ingen roll, jag var ju inte säker.