
Kriminalpsykologen Rebecca Lekman har flyttat hem till Djursholm för att ta hand om sin sjuka mor. I USA har hon lämnat en strålande karriär och hustrun Maria bakom sig. En augustinatt väcks hon av ett telefonsamtal från en brottsplats. Hennes gamla kollega Leo berättar att Rebeccas flickvän från gymnasiet, Louise von Ascheberg, har blivit mördad, brutalt knivhuggen i sitt hem.Tillbaka i överklassområdet som hon flytt under hela sitt liv, och utestängd från utredningen, börjar Rebecca undersöka mordet på egen hand. Den rebelliska tonåringen Louise hade vuxit upp till en sval hemmafru i en lyxig villa. Vem dödade Louise, och varför? Och varför försökte Louise ta kontakt med Rebecca bara några veckor före mordet ? trots att hon svurit att hon aldrig ville se Rebecca igen?Ju närmare Rebecca kommer människorna runt Louise, desto mer brännande blir det för henne själv. Till slut...
Visa mer
Recensioner
Betyg
Jag har gillat Camillas tidigare böcker ”Staden” och ”Arvtagaren” trots att de går under skräckroman och är på gränsen till för spännande och läskiga 😱.
Hennes nya bok går däremot under kategorin deckare och är lite ”snällare”. ”En farlig talang” är en bok med bra driv och karaktärer jag vill läsa mer om. Boken är välskriven med bra tempo och driv och det är lätt att föreställa sig handlingen i bilder. Gillar att läsa och lära känna karaktärerna och då speciellt kriminalpsykologen Rebecca Lekman även om jag gärna hade sett att man hade fått veta mer om hennes.
Summa sumarum så skapar boken en känsla av att vilja läsa mer, veta mer! Så jag är glad att det här första delen och att det kommer fler.
Betyg
Bra start på en ny serie!
Det här är en ny bekantskap för mig. Eller inte helt ny kanske, jag har läst en av böckerna i ungdomsserien Järvhögatrilogin som jag tyckte var väldigt bra. Men det är ju så klart inte riktigt samma sak som att skriva en deckare för vuxna.
Jag tycker absolut att "En farlig talang" lever upp till mina förväntningar. Det är en välskriven bladvändare med bra driv. Trots att boken går under kategorin deckare är det inte själva polisarbetet som är i fokus vilket jag ser som ett stort plus. Kriminalpsykologen Rebecca Lekman ger hela intrigen en touch av psykologisk spänningsroman där man måste ta med så mycket mer än bara fakta i gärningarna.
Camilla Sten använder sig av två tidslinjer, vilket är ganska vanligt. Men hon gör det på ett sätt där man bara precis anar sig till spänningen och mysteriet innan hon byter fokus till en annan karaktär. Det håller tempot uppe och man vill hela tiden läsa ytterligare ett kapitel för att komma närmare lösningen på mordet. Och på tal om karaktärerna så är de väldigt väl gestaltade, de känns äkta på något sätt. Camilla Sten låter oss även följa med in bakom den perfekta ytan i överklassens Djursholm, där pengar och upprätthållande av fasaden betyder allt. Ett ovanligt men intressant grepp är även pyramidspelet i Serendipity och kvinnorna bakom det. Här snackar vi falsk yta.
Jag tror att detta kan bli en riktigt bra serie.
Betyg
Det här är Camilla Stens första deckare, men hon skriver som att hon aldrig gjort annat. Jag kan tycka om när den här typen av böcker inte kretsar så mycket kring polisarbetet, utan istället på en karaktär vid sidan av. Det kan vara en journalist, eller en författare. I det här fallet är det en psykolog. Rebecca är en fantastisk karaktär och jag hejar på henne genom allt, och uppskattar hennes små instickare om statistik, huruvida förhörspersonerna reagerar enligt ”mallen”, och så vidare. Det får mig att lämna mig minst lika smart som hon.
Till och med jag som läsare blir lockad att jobba för Serendipety! Kvinnorna är helt otroligt välskrivna, jag vill bli deras vän, jag känner verkligen deras överdrivna entusiasm, det är så jäkla klockrent! Jag tror varenda kvinna som läser det här känner igen sig till 100%. Det är också något speciellt med en ondska som gömmer sig bakom en överdrivet trevlig fasad. Är det inte än mer skrämmande än den rent uppenbara?
Boken är välskriven och intressant och en välriktad känga mot samtiden och dessa företag som profiterar på kvinnor och vår ödmjukhet inför varandra. Bra gjort!
2023-01-01
Betyg
Bra början på ny serie.
Underhållande, välskriven och intressant. En bladvändare, betyg 3,5