Ditt livs affär

Backman, Fredrik

| 2017

Flag from sv

131


Det är natten före julafton, en grå kvinna kommer gående genom sjukhusets korridorer för att hämta en av oss. Hon bär en pärm med alla våra namn uppskrivna i: En cancersjuk 5-åring som sitter ensam och målar sin favoritstol röd, en 20-åring som putsar ölglas på en krog han älskar, en 45-åring som kör en dyr bil ursinnigt genom mörkret i jakt på något att krocka med. Ett av våra liv måste tas, om inte ett annat ges frivilligt. Men det räcker inte att någon bara dör, för ett liv är inte det som händer när det tar slut, ett liv är allt som hände fram till dess. Ditt livs affär, av författaren till En man som heter Ove, är en magisk liten julhistoria om vad vår tid är värd och vad det vi lämnar efter oss egentligen betyder. Vem skulle du ge ditt liv för, om det inte räckte med att bara dö? Vad skulle du offra, om du visste att ingen skulle minnas det? Det är natten före julafton. När gryningen...

Visa mer

Skapa konto för att sätta betyg och recensera böcker

Recensioner

Jenny Kallin

2022-12-30

Betyg

Vem skulle du ge ditt liv för?

Jenny Kallin

2022-12-30

Betyg

Vem skulle du ge ditt liv för?

Betyg

Helena R

2020-03-02

Betyg

En kort, snabb liten berättelse om några personer vars vägar korsas en julafton. Likt Fredrik Backmans andra alster väcker även denna bok funderingar om livet i stort och smått. Vad är ett liv och vad är döden? På kvällen innan julafton brottas en cancersjuk man med sina egna existentiella frågor, om vad ett liv – och en död – är värt och vilka liv som är värda att levas.

Malena Palmquist

2019-12-09

Betyg

Bra, lite vriden historia

Malin R

2019-09-23

Betyg

En novell skriven som ett brev till sonen. Sonen som blivit bortprioriterad hela livet. Men blir han det även så här i livets - kanske - sista minutrar? Kan man ge sitt liv för någon annan? För vem? Och varför?
***
Jag tyckte Backmans bok var tänkvärd och intressant. Hittar du den på biblioteket, så tycker jag att du ska låna den. 🤗

J

Julia Gedin

2019-07-17

Betyg

Emelie Persson

2018-05-24

Betyg

När det kommer till böcker, så har storleken verkligen ingen betydelse. Det tog inte ens mig en timme att läsa Fredrik Backmans "Ditt livs affär." En lika sorglig som eftertänksam julberättelse utöver det vanliga. Jösses vad den karln kan förmedla känslor.

A

Alexandra Werner

2018-03-18

Betyg

För mig har Backman aldrig riktigt fäst. Välskrivet, men känns som att han har några manér som ofta återkommer.

G

Gabriella Maraldo

2018-03-01

Betyg

en liten karamell, godis som lämnar kvar lite sötma

Bokslukerskan

2018-02-19

Betyg

Betyg; 3,5/5

Visst var det solklart,
man visste precis vilken typ av författare Herr Backman var efter att ha läst "En man som heter Ove" & "Britt-Marie var här".
Men så lästes "Min mormor hälsar och säger förlåt"...
Och jag var lost.
Det var en förvirrande, men angenäm överraskning.
Vid det här laget, efter "Björnstad" och "Varje morgon..." har det knappt gått någon förbi att Backmans författarskap är flerdimensionellt.
Hur han kan växla så mellan humor och dödligt allvar.
Lättsinnighet och djup komplexitet.
Han har många strängar på sin lyra denna man.
Jag är förlorad, @backmansk rules!
Han har fått mig att skratta & gråta om vartannat otaliga gånger.
•••••••••••••••••••••••••••••
Men så kommer vi nu till "Ditt livs affär"...
För första gången när jag stiger in i en av Backmans världar så förlorar jag fokus, kör lite vilse ibland.
Dessa djupa reflektioner kring döden och arvet vi lämnar efter oss är ett tungt ämne att beröra, och det berör mig.
På ett stundom tänkvärt och vackert men även obehagligt vis.
Jag ställer mig själv frågan,
den tillsynes obesvarbara;
Om man av en olyckshändelse råkar ta någons liv, spelar det någon roll vems liv det var man tog?
En god människas liv?
Ett barn?
En älskad person?
Någon värdefull?
Hur mäter man ens en människas värde?
Backman vrider och vänder på frågan ur ett unikt perspektiv.
När novellen tar slut inser jag att inga svar egentligen finns att få, inte för mig.
Tankarna maler på ett bra tag,
jag känner mig förvirrad och önskar nästan att jag inte öppnat denna dörr, fast ändå inte.
Det är en otrolig text, ett mästerligt stycke.
Men jag körde som sagt vilse...

Lars Bruman

2018-02-19

Betyg

Tårarna rinner

Helena Rasmusson

2018-01-28

Betyg

Fin lite historia som väcker mycket känslor!

S

Sandra Katby

2018-01-23

Betyg

Bok som berör, tycker dock att den hade blivit mer intressant om den skrevs som en roman och inte en novell. Dock ändå väldigt bra!

R

Ronja Karlsson

2018-01-15

Betyg

Vacker och viktig bok som berör. Spännande och sorglig.

Betyg

Den lilla julhistorien är lika spännande som den är sorglig och den är omöjlig att lägga ifrån sig, det är den sortens bok som man läser ut på en eftermiddag men som sedan stannar kvar i minnet lääänge.

T

Therese

2017-12-29

Betyg

Filosofiskt och bra skriven novell. Som vanligt ett mycket levande språk.

Sara Bengtsson

2017-12-20

Betyg

Betyg

Bra bok 😊

H

Helena Carlsson

2017-12-07

Betyg

Mycket tänkvärd och intressant!

Britt-Marie Kullin

2017-12-05

Betyg

Fredrik Backman, denne Fredrik Backman. Det finns ingen som kan skriva som han gör. Allt han skriver går rakt in i mitt hjärta.

Och så gör även denna kortroman, som heter Ditt livs affär.

En liten tankevärd historia, på endast 70 sidor, mycket läsvärd, och att alla intäkterna från boken doneras till cancerforskning gör ju inte direkt boken sämre.

Rekommenderar absolut boken, som är mycket rörande och gripande.

Rekommenderar även ALLT som Fredrik Backman skriver. Här är länkar till mina två senaste recensioner, av böckerna Och varje morgon blir vägen hem längre och längre, och Vi mot er.