Den tysta fågeln

Mohlin, Peter

| 2023

Flag from sv

30


En benbit hittas i ett fågelbo i Grums och väcker stor uppståndelse. Trettio år tidigare försvann tvillingarna Brodin mystiskt från en lekplats i den värmländska bruksorten. Kommer benet från en av pojkarna? Varför dyker det upp nu?På gatan där tvillingarna bodde tar spekulationerna ny fart. När en man som varit borta länge återvänder sprider sig en obehaglig stämning i grannskapet. Något är i görningen.Före detta FBI-agenten John Adderley ? numera polis på länskrim i Karlstad ? får den nyöppnade utredningen på sitt bord. Men han är splittrad. Att sköta en mordutredning och samtidigt ta hand om sin nioåriga brorsdotter sätter honom på helt nya prov.Författarduon Mohlin & Nyström är tillbaka med den tredje boken om John Adderley ? en bladvändare som både bjuder på halsbrytande spänning och berör på djupet. De varma människoporträtten och den skickligt flätade intrigen...

Visa mer

Skapa konto för att sätta betyg och recensera böcker

Recensioner

Boktanten

2024-06-26

Betyg

Välskriven och spännande!
Oj, det här var verkligen något utöver det vanliga och jag längtar redan till nästa del.

"Den tysta fågeln" är det tredje boken om polisen John Adderley från Karlstad. Tyvärr har jag inte läst de två tidigare men jag önskar att jag hade gjort det. Inte för att det behövs för intrigens skull utan för att denna är så bra och förmodligen de andra två också. De olika karaktärerna är väl gestaltade och jag gillar John Adderley, som trots sina demoner, är ganska charmig.

Peter Mohlin och Peter Nyström har skrivit en riktig bladvändare som höll mig på halster ända in i mål. Flera gånger trodde jag mig veta vem som var skyldig bara för att gång på gång behöva backa och tänka om. Språket är mycket bra och de korta kapitlen skapar ett driv och manar på handlingen. Detta är en bok som jag hade svårt att lägga utan och jag smög till mig lässtunder så fort jag hade chansen.

Det kommer en ny bok i december, den ser jag mycket fram emot att läsa!

E

Ewa H

2024-03-24

Betyg

Bra. Underhållande och välskriven, kanske lite segt ibland. Men jag gillar persongalleriet och polisarbetet.

A

Anna Piippolainen

2023-10-05

Betyg

Precis som första och andra delen fångas man direkt i storyn.
Det skapas direkt en speciell stämning när det idylliska krackelerar. Sakta nystas ett liv, hemligheter och lögner upp ivf det visar sig att allt inte är fullt så perfekt som det verkade.
En välskriven bok med fin gestaltning. Riktigt bra persongalleri med originella, sympatiska och flerskiktade karaktärer.
Den har flera vändningar, precis när man tror man vet hur allt hänger ihop så så händer nåt oväntat. Vilket gör den rapp och spännande.
Boken finns som pappersbok, ebok och ljudbok. Den senare uppläst av Reine Brynolfsson.

Lollos bokhörna

2023-06-10

Betyg

John Adderley är tillbaka och som jag har längtat!!

”Den tysta fågeln” är den tredje delen i serien om den fd FBI agenten John som numera jobbar som polis på länskrim i Karlstad. Jag har slukat de två andra delarna och älskat dem! Denna del är inget undantag!

”Den tysta fågeln” är en riktigt spännande historia med en del oväntade vändningar som gör att jag inte riktigt kan lista ut vem som är den skyldige förrän i slutet.

Det är välskrivet, spännande och en bladvändare. Vissa partier sitter man som på nålar och vet inte vad som väntar när man vänder blad. Jag gillar John, han är lite kantig men charmig. Jag gillar också hur författarduon gestaltar de olika karaktärerna och miljön runt dem.

Har du inte läst så har du en läsupplevelse framför dig! Missa inte de två tidigare delarna heller!

M

Monica Bäckelin

2023-05-21

Betyg

Serien John Adderley är bra
Spännande, välskriven och intressant. Betyg 4,5, fortsätter gärna följa karaktärerna.

Britt-Marie Kullin

2023-04-27

Betyg

Betyg: 4,5 av 5 - 📚 - Den här boken, Den tysta fågeln, är den tredje delen i en bokserie av författarduon Peter Mohlin och Peter Nyström. Dom två första böckerna heter Det sista livet och Den andra systern. Jag har läst båda dom två böckerna, och jag tyckte mycket om dom, precis som jag även gjorde med den här. Boken är välskriven, spännande, oförutsägbar, och jag tycker mycket om karaktärerna. Och jag ser verkligen fram mot kommande böcker i serien om John Adderley. Jag lyssnade på boken, som var mycket bra inläst av Reine Brynolfsson.

Britt-Marie Kullin

2023-04-27

Betyg

Betyg: 4,5 av 5 - 📚 - Den här boken, Den tysta fågeln, är den tredje delen i en bokserie av författarduon Peter Mohlin och Peter Nyström. Dom två första böckerna heter Det sista livet och Den andra systern. Jag har läst båda dom två böckerna, och jag tyckte mycket om dom, precis som jag även gjorde med den här. Boken är välskriven, spännande, oförutsägbar, och jag tycker mycket om karaktärerna. Och jag ser verkligen fram mot kommande böcker i serien om John Adderley. Jag lyssnade på boken, som var mycket bra inläst av Reine Brynolfsson.