Den som flyr vargen ...

Dalengren, Sara

| 2020

Flag from sv

2


Fjärde delen i serien om Flocken. När Flocken sträcker ut en hjälpande hand åt en kvinna på flykt ställs Igor inför ett svårt val. Att skydda henne från monstret hon flyr ifrån eller från monstret han bär inom sig. För Linda är friheten äntligen inom räckhåll. Men när oron hon burit på i så många år ger vika, vaknar nya känslor till liv. Känslor hon varken vill eller kan ignorera Den som flyr vargen är en paranormal romance om att slå sig fri, bekämpa sina rädslor och våga följa sitt hjärta.

Visa mer

Skapa konto för att sätta betyg och recensera böcker

Recensioner

Jennifer Johansson

2020-10-03

Betyg

Den som flyr vargen... är fjärde delen i serien om Flocken som följer ett underbart gäng skepnadsskiftare som håller ihop i vått och torrt och hittar kärleken. Just den här delen följer Igor, en karaktär som har varit så mystisk genom de tidigare böckerna så jag var så peppad och hade så otroligt förväntningar på den här boken. Men Dalengren lyckades sopa mina förväntningar under mattan!

Vår alldeles egna paranormal fantasy-drottning gör det igen! Fyfasen, vad jag älskade den här boken. Jag sträckläste den under en dag och kunde inte sluta förrän boken var slut och längtar redan till en till bok om dessa karaktärer. Jag vill ha en om Sandra och en om Nikolai och jag hoppas Dalengren hittar på fler historier och lyckliga slut - även om vägen dit är hoppig och klumpig, pinsam och farlig.

Det jag verkligen gillar med dessa böcker är att även om fokuset ligger på kärlekshistorien så är det alltid ett spännande element som gör så att berättelsen får ett annat driv i sig. Hur Dalengren lyckas matcha ihop spänningen med åtrån är för mig helt ofattbart, för precis när jag (som inte vanligtvis läser romance) börjar tycka att boken känns lite småseg eller att något borde hända - så kommer ett otroligt spännande kapitel. Det jag däremot hade önskat var ännu lite mer av Igors bakgrund, lite mer tillbakablickar och vad som egentligen har hänt honom. Jag hade också önskat att boken hade fokuserat på de andra karaktärerna också lite mer än vad de gjorde, t.ex. var Stefan inte med så mycket vilket jag tyckte var synd.

Du kommer älska den här serien ifall du gillar; paranormal fantasy, skepnadsskiftare, kärlek, välutvecklade karaktärer, starka kvinnliga karaktärer och manliga karaktärer som visar känslor, mystik och faror och framför allt lite scener som får dig att rodna.