
Den mörka sidan ? Tyrannen, del 6, ISBN 978-91-983820-1-3 Sedan en tid har Martin Nordvall tagit time out från sitt arbete som forskare. Istället vill han ägna sig åt sitt författarskap samt åt ett styrelseuppdrag i en familjeägd bank. Vid sidan av sin seriösa fasad levererar han kokain till sina vänner i samhällets toppskikt både i och utanför Sverige. En verksamhet han sköter diskret och som det är få som känner till. Med hjälp av de rätta kontakterna lyckas han med det som för de flesta anses vara en omöjlighet. Efter en tid kantat av tragedier och bekymmer, hoppas han nu på en tillvaro i lugn och ro. Men verkligheten vill något annat. Återigen dras han in i händelser omgärdade av dramatik och intriger som för några slutar med ond bråd död. Kriminalromanen Den mörka sidan ? Tyrannen är den sjätte fristående delen i serien om Martin Nordvall. MIKAEL NABRINKFå människor...
Visa mer
Recensioner
2021-10-04
Betyg
Detta är Mikael Nabrinks sjätte bok om författaren och forskaren Martin Nordvall, läs här vad jag tyckte om de tidigare. En man som efter en personlig tragedi börjar tänka i andra banor och börjar leverera kokain till de rika i samhället.
Den är lite fristående men jag rekommenderar att man läser de tidigare böckerna för att hänga med bäst i handlingen om de olika karaktärernas bakgrunder och vad som hänt tidigare i serien.
Dessa böcker rör sig en del i den undre världen i och med att man får följa med lite hur Martin smugglar sitt kokain och levererar det. Vi får även möta rena psykopater som inte har några känslor alls för andra och drar sig inte för något så länge det gynnar dem själva.
Det är en lite annorlunda hjälteroll vi har i Martin Nordvall. Han är god på ett sätt men på ett annat sätt är han ju inte så hederlig och de som har läst de tidigare böckerna vet att han inte drar sig för att göra saker om någon vill honom eller personer i sin närhet illa. Han blir lite, som man brukar kalla, en good bad-guy. Man vill att det skall gå bra för honom fast han gör olagliga saker.
Boken är spännande och lätt att ta till sig, handlingen flyter på bra. Den växlar mellan olika karaktärer men den blir aldrig krånglig att hänga med i. För mig är det extra kul med miljöbeskrivningarna då boken utspelar sig i mina hemtrakter, man får en mera knytning till platserna när man känner till dem och har kanske till och med varit på dem.
Detta är en lite mera annorlunda spänningsroman. Det är inte den vanliga deckaren om ett mord eller något liknande fall. Denna är en thriller som rör sig som sagt i den undre världen och vi stöter på en och annan psykopat och till och med mördare. Jag kanske är lite partiskt för att jag känner författaren men jag rekommenderar boken till alla som vill ha en deckare men är lite trött på det vanliga mordfallet, jag fann den underhållande och spännande.
http://hakanshylla.blogspot.com