
Den bittra pajens sötma är en spännande mysdeckare. På en nedgången herrgård bor elvaåriga Flavia med sin familj. En dag hittar hon en död fågel med ett frimärke spetsat på näbben liggande på tröskeln till familjens hus. Och inte långt senare, bland gurkorna i grönsakslandet, blir Flavia vittne till en döende mans sista andetag.
Visa mer
Recensioner
Betyg
Trevlig och småspännande brittisk mysdeckare med en riktigt härlig huvudkaraktär. Elvaåriga Flavia sticker sannerligen ut som en frisk fläkt i deckarträsket. Ändå tyckte jag att boken var svårlyssnad. Tror faktiskt inte att jag hade orkat med de ändlöst långa diskussionerna om än det ena än det andra- om det inte varit för Maria Lyckows härliga uppläsning. Jag har hört många uppläsare och hon tillhör utan tvekan de allra bästa! Jag lyssnar gärna på en fortsättning, men hoppas att resterande böcker i Flavia de Luce-serien är mindre pladdriga! Ändå, en stark 3:a i betyg från mig!
Betyg
Jag har läst många deckare, en del är mörka, en del blodiga och en del väldigt spännande. Denna deckare var "mysig" och skriven i bästa Agata Christie anda.Men här är det inte en gammal dam som heter Miss Marple som utreder mordet, utan en elvaårig flicka vid namn Flavia.
Flavia gillar kemi och tar gärna tillfället i akt att experimentera på sina systrar. Man fastnar ganska snabbt för den elvaåriga flickan och undrar vad hennes far håller på med.(I tell no more) Bra skriven deckare, perfekt för den som inte gillar för mycket blod. Jag läser gärna nästa i serien.
Betyg
Charmerande och dessutom rolig deckare. Skriven av kanadensaren Alan Bradley. Miljön är England på 1950-talet och problemlösaren är en elva-årig brådmogen flicka, Flavia. Jag njöt av språket och den underfundiga tonen i boken. Rekommenderas till er som gillar något riktigt brittiskt.