Dear Ijeawele, or a Feminist Manifesto in Fifteen Suggestions

NATIONAL BESTSELLER - The award-winning author of We Should All Be Feminists and Americanah gives us this powerful statement about feminism today--written as a letter to a friend. A few years ago, Chimamanda Ngozi Adichie received a letter from a childhood friend, a new mother who wanted to know how to raise her baby girl to be a feminist. Dear Ijeawele is Adichie's letter of response: fifteen invaluable suggestions--direct, wryly funny, and perceptive--for how to empower a daughter to become a strong, independent woman. Filled with compassionate guidance and advice, it gets right to the heart of sexual politics in the twenty-first century, and starts a new and urgently needed conversation about what it really means to be a woman today. A Skimm Reads Pick ● An NPR Best Book of the Year

Visa mer

Skapa konto för att sätta betyg och recensera böcker

Recensioner

Lovisa Ståtenhag

2019-05-25

Betyg

Pratigt, men personligt om hur man ska uppfostra ett barn feministiskt. Nog finns här väldigt många goda råd, men boken är amerikanskt och nigerianskt präglad, vilket gör att allt inte känns relevant här i Sverige.
Och egentligen är det inget nytt för den som är feminist. Jag ger nog hellre bort mina egna råd än den här boken till en nära vän som vill uppfostra ett barn feministiskt. Något i denna bok känns alltför kravfyllt eller nästan utopiskt, även om jag håller med om det mesta.

Betyg

Även de som inte räknar sig som feminister borde faktiskt läsa den här boken. Det är rena självklarheter som står i den, men det kan vara väldigt värt att läsa för att friska upp minnet.

Flera delar av boken kanske inte går riktigt att applicera på Sverige, vilket inte är så konstigt, eller så är det så att det är i just mitt förhållande som det inte är applicerbart. Vissa saker känns som kulturkrockar men å andra sidan är det väl kanske bra också när en bor i landet som påstås vara så himla jämställt.

De flesta av de här sakerna gör jag redan, och jag är också stolt att säga att även min mamma gjorde såhär för mig (för det mesta).

Två citat fastnar särskilt hos mig:

”Lär henne att om man kritiserar X hos en kvinna men inte hos en man, då är det inte X man har problem med utan kvinnor.”

”För att vara säker på att hon inte ärver skam från dig, måste du frigöra dig från dina nedärvda skamkänslor. Och jag vet hur fruktansvärt svårt det är. I alla världens kulturer är kvinnlig sexualitet något skamligt. Till och med i kulturer där en kvinna förväntas vara sexig förväntas hon inte vara sexuell.”

Tänkvärd bok, även om den inte är så lång. Och som sagt, den borde vara obligatorisk läsning för alla föräldrar. För alla människor överlag, för vissa verkar ha glömt bort det här helt.