Bli en vinnare i den globala världen : Vad som händer i världen och varför

Härén, Fredrik

| 2009

Flag from sv

18


I Indien har man skapat en bil som kostar 17 000 kronor. I Kina finns 800 designutbildningar på universitetsnivå och mobiloperatörer från Sri Lanka erbjuder tjänster som inte finns i Sverige. Hur kommer det att påverka världen? Vilka är vinnarna - och förlorarna - i vår nya, globala, kreativa värld? Fredrik Häréns tal på Kunskapens dag blev snabbt Sveriges mest sedda och diskuterade föreläsning på YouTube. Hundratusentals människor har inspirerats, provocerats och motiverats av hans budskap om kreativitet och förändring. Nu finns boken på samma tema. Bli en vinnare i den globala världen ger en mer ingående beskrivning av den fundamentala förändring som sker i världen när miljoner människor i "utvecklingsländer" nu får möjlighet att utnyttja sin kreativa förmåga.

Visa mer

Skapa konto för att sätta betyg och recensera böcker

Recensioner

Charlotta CG

2011-01-11

Betyg

Den här boken har ett budskap som lätt kunde gett den en fyra. Det är jätteintressant att läsa om hur man på Sri Lanka kan göra saker med sin mobiltelefon som inte alls går att göra i det telefontillverkande Sverige! Det är kul att läsa att kreativiteten exploderar i Asien och få bekräftat att ja, kineserna snor våra ritningar MEN det är ju inget vi inte själva gjort av varandra tidigare det är bara det att vi blir extra upprörda för att det är gigantiska Kina. Jag blev också själv inspirerad och kände mig kreativ av att läsa om att kreativitet inte bara handlar om unika idéer utan om att våga tänka nytt kring gamla idéer. Så vad är problemet? Tja, för mig var det dels att boken är full av upprepningar - visst vet jag att det krävs en och annan upprepning för att banka in ett budskap men här var det lite väl många och det blev tjatigt i mittendelen av boken medan början och slutet var bättre. Språket är också lite haltande här och där med många upprepade ord i samma stycke och sådant vilket stör mig från att ta till mig texten med bra flyt. Till sist tycker jag som läst en massa geografi att författaren strödde "utvecklade länder" och "icke utvecklade" länder omkring sig lite för slarvigt och även om inte alla länder är lika rika så räknar jag inte Estland och Sydkorea till "utvecklingsländer". Visst ville författaren peka på KREATIV utveckling också men det kunde han ha gjort utan att använda ett redan etablerat uttryck för så mycket mer. Jag blev nyfiken hur som helst och kommer att följa Härén vidare men tror att hans föreläsningar som går att hitta på nätet är betydligt roligare än att läsa hans böcker.

Cecilia Sjöqvist

2010-03-02

Betyg

Föreläsningen - hittas på youtube - är häftigare. Intressanta och ögonöppnande iakttagelser/fakta även om jag har svårt att se hur ständig stress och en aldrig upphörande kamp att ligga först är att betrakta som utveckling.

D

David H

2010-01-18

Betyg

Gillar Fredriks tankar och hans föreläsningar men boken var lite tjatig. Hade kunnat vara mer kortfattad och ändå fått fram budskapet.