
Del 1: Barnmorskan i East End. Barnmorskan i East End är en rolig, hjärtevärmande och gripande skildring från efterkrigstidens London, som ligger till grund för den hyllade BBC-serien.Som nyutexaminerad barnmorska kom Jennifer Worth på 1950-talet till ett nunnekloster i Docklands i Londons East End, ett område som på den tiden mestadels beboddes av stora och fattiga familjer. Preventivmedel var i princip okänt.Särskilt för kvinnorna var livet svårt. Medan deras män arbetade fylldes dagarna av hushållsuppgifter. När det var dags för ännu en mun att mätta skickade man bud till nunneklostret och en barnmorska skyndade ut på cykel. Förlossningarna skedde under enkla förhållanden i det svaga skenet av en lampa som när som helst kunde slockna.För Jennifer, som kom från en medelklassfamilj, blev det ett chockartat möte med fattiga människors livsvillkor. Men som barnmorska...
Visa mer
Recensioner
2019-10-16
Betyg
I denna bok skildras London 1950-talet hur barnmorskor försöker hjälpa till befolkningen. Man får en inblick på människors livssituation på den tiden. Väldigt bra skrivet. Försökte se serien men boken var mer intressant.
2018-06-13
Betyg
Interessant att läsa om livsituationen i 50 talets London och hur barnmorskor försökte hjälpa så gott det gick för gör livet uthärdbar. Bra beskrivning vilken utveckling London eller England har tagit sedan slutet 1800 talet till det nya århundrade. Många spår fanns kvar i minnen av befolkning som fattighuset eller den engelska sjukan.
2014-11-29
Betyg
Ingen stor litteratur men ändå intressant beskrivning av East End från en barnmorskas perspektiv
2014-01-12
Betyg
Underbar bok!
Små korta episoder om förlossningar i 50-talets fattiga delar av London. Lyckliga och olyckliga livsöden varvas om vartannat. Allt berör.
2012-08-26
Betyg
Gav upp efter ca 130 sidor. Det hände liksom ingenting. Men jag kan tänka mig att tv-serien är bättre! Bra story men tråkigt berättad.
Betyg
Gillade verkligen denna, fascineras och förfasas över hur det var i det fattiga London. Och mitt i allt elände så finns det kärlek och glädje och en massa barn. Intressant att läsa om barnmorskor och hur det yrket har utvecklats genom åren. Tänka sig att mödravård endast har funnits i drygt 100 år!
Betyg
En mycket bra, spännande, gripande, och intressant bok om en barnmorskas jobb på 1950-talet i Londons fattigkvarter.
Jag har inte sett teveserien, som tydligen går på SVT just nu, men om den följer boken väl, så kan jag mycket väl tänka mig att den också är bra.
Men jag kan verkligen rekommendera alla att läsa boken, som är en dokumentär bok, men skriven som en roman.
( Läs gärna alla mina bokrecensioner i min blogg, Bims Blogg - http://bimsblogg.wordpress.com/category/bokrecensioner/ )