
En isande kall nyårsdag hittas ett nyförälskat par mördat i en badtunna på en enslig gård på Höga Kusten. Mannen är svensk, men bosatt i Málaga och kvinnan är spanjorska. Paret har skjutits ihjäl med pilbåge. Fallet visar sig ha kopplingar till ljusskygga miljöer i Marbellas nedgångna hamnkvarter och skrämmande händelser i det förflutna. Hector Correa blir ansvarig för utredningen från spanskt håll och till sin hjälp har han svenskan Lisa Hagel.
Visa mer
Recensioner
Betyg
Betyg: 4 av 5 - 📚 - Den här boken, Andra sidan månen, är den andra boken i Malaga-serien. Jag har även läst den första boken, som heter Innan molnen kommer. Jag har också även läst dom två böckerna i Gran Canaria-serien. Och även dom sexton böckerna i Gotland-serien. Jag har tyckt om alla dessa tjugo böcker. Tycker att Mari Jungstedt skriver lättlästa och bra böcker. Och jag kan rekommendera hela hennes produktion.
Betyg
Det här är andra delen i Malagasviten och utspelar sig i Spanien. Jag lyssnade på första boken förra sommaren och har längtat sedan dess efter en uppföljare.
Jag tycker om Mari Jungstedts böcker, de är spännande och har alltid någon oväntad twist i handlingen. Dessutom är Mari bra på att beskriva miljöer och relationer. ”Andra sidan månen” är inget undantag. Jag fastnar ganska fort i boken och går långa promenader för att få lyssna lite till.
Det var trevligt att få ”träffa” karaktärerna Hector och Lisa igen, få lära känna dem bättre och följa deras trevande relation. Boken är lätt och behaglig att lyssna på, Katarina har läst in boken bra! ”Andra sidan månen” var trevlig läsning. Bra ljudbok för semester och promenader.