Skräck lurar runt varje hörn i denna mörka novellsamling. Sju unika skräckberättelser dyker djupt in i hjärtats dunkla vrår och väcker dina värsta mardrömslika föreställningar. I den första novellen, Det vackraste, hotas du av ett fasansfullt barn i en hemsökt byggnad, medan Tordyveln tar dig med på en löprunda genom skräckens dimma. I en annan hamn visar hur en stalkers besatthet kan förändra ditt liv för alltid, medan Sömnparalys kastar dig in i en värld av skräck under nattens täcke. Wilma i The queen står öga mot öga med det oförklarliga på ett sjukhus, medan Ebba och Dvärgen avslöjar mörka hemligheter i de nya idylliska husen. Denna samling är en garanterad resa till skräckens skrämmande och hotfulla värld, där varje novell väcker en pirrande och obehaglig känsla. Förbered dig på att tappa andan och kasta dig in i skräckens och folktrons skymningsland.
Recensioner
2024-12-28
Betyg 
När skräckelement flyttar in i vardagen och ersätter det som annars är vanligt får man en skräck som verkligen kommer innanför huden. En skräck där nåt så omärkvärdigt som en löparrunda eller den rutinmässiga tvättiden blir en skräckfylld upplevelse och något som stannar kvar. För vad gör du när en stalker, en granne eller en släkting kan bli föremål för din värsta skräck?
Flera av novellerna lyckas ta sig innanför huden och ge mig obehagskänslor. Novellernas tempo är långsamt och texten tar sig tid att utforska allt det som känns obehaglig, allt det man vill undvika, och allt det man inte vill ska hända. Med mycket stämningsbyggande satt jag som klistrad och undrade vad kommer näst. Min favorit var "Det vackraste" och den som gav mig mest obehag var "Ebba", som kändes som ett slag i magen. Skräckinjagande noveller du definitivt ska läsa!
Rekommenderas starkt!
Betyg 
❤️Skräck, krypande, slingrande och smygande, folktrons väsen, övernaturliga varelser, ja allt har fått plats och komma till tals i denna bok.
Det är väl genomtänkta och skrivna på ett sätt som gör att man inte kan sluta läsa.
7 olika noveller, alla lika fascinerande och hemska.
Betyget var ett enkelt val
5 av 5 st❤️
Med även en stark förhoppning om att fler kommer att läsa denna skräckis!!!❤️

